N-a fost loc de surpriză în primul duel bihorean din această ediție a campionatului Ligii a III-a. Mai experimentată și valoroasă, Lotus Băile Felix a tranșat în prima repriză partida cu Luceafărul, cea mai tânără echipă din seria a 10-a.

În fața unui adversar care a început timid, oaspeții au ieșit de la vestiare deciși să rezolve rapid meciul. Andrei Făgărășanu (12 și 13) a testat vigilența lui Nergheș, cu șuturi din afara careului, după care tot atacantul Lotusului a trimis minge cu capul pe bara transversală, după o lovitură de colț . Apoi, Codoban (20). Inevitabilul s-a produs peste un minut, când Codoban a șutat plasat din colțul careului de 16 metri, mingea a întâlnit transversala și a ricoșat la Mădălin Popa, care a trimis-o în plasă din 8 metri (0-1).

Luceferii au replicat în minutul 28, prin Jurcuț, cu un șut pe lângă poartă. Pe final de repriză, însă, Lotus și-a majorat avantajul, prin omniprezentul Făgărășanu (44), care a fructificat din unghi o centrare a lui Codoban (0-2).

Luceafărul a ieșit mai motivată de la vestiare și a început să pună probleme unui adversar care a preferat un joc de așteptare în condițiile avantajului de două goluri.  Excelent găsit de Cristian Țîrlea, Jurcuț (50) a scăpat singur cu portarul, dar a fost blocat de Beke. Denis Laza (58) tras puternic în transversală de la distanță, iar  Gabriel Costea (67) a avut o execuție defectuoasă din poziție favorabilă. Fără să forțeze, Lotus putea majora avantajul spre final, dar portarul Nergheș a fost pe fază la șturile expediate de Blăgea (89 și 90+1) și Codoban (90).

Față de jocurile precedente, la Lotus au debutat atacantul brazilian Vinicius Teles (25 de ani), care în returul campionatului trecut a jucat la Luceafărul, și mijlocașul dreapta Cătălin Tutuța (22 de ani), trecut pe la Progresul Șomcuta Mare și Minaur Baia Mare.

În schimb, la Luceafărul a rămas pe bancă Cătătlin Banienschi (18 ani), fundaș stânga, împrumutat de la Petrolul Ploiești, fost junior la Padova (Italia).

Luceafărul: Ed. Nergheş - R. Ştef, D. Borma, Fl. Drăgan, D. Laza, D. Vitalis, E. Higyed, R. Popovici-Ciatău (71 N. Goilean), D. Sfîrlea (46 R. Toderici), Al. Jurcuţ (71 G. Costea), Ş. Tirla (36 Cr. Țîrlea). Antrenori: Dorin Mudura - principal, Ioan Pap-Deac - secund.

Lotus: Beke - Fl. Pop, Cr. Oros, T. Paublusztig, M. Arsene, Ad. Popa (79 Tutuța), M. Popa, Cl. Codoban, I. Ban, V. Costea (71 P. Blăgea), A. Făgărăşanu (79 Vinicius). Antrenori: Gheorghe Ghiţ - principal, Ciprian Fiter şi Nicolae Petre - secunzi.

Arbitri: Florin Tudor Jurca - la centru; Andrei Pâslaru, Daniela Andreea Şuşcă (toţi din Arad) - asistenți. Observatori FRF: Sergiu Neichi (Satu Mare) şi Dorin Micşa (Timişoara)

Rezultatele etapei a 3-a:

CFR Cluj II - CSM Satu Mare 2-1 (1-0)

Marcatori: Flaviu Ionescu 23 - autogol, Gheorghe Gondiu 27 / Ervin Zsiga (4 - penalty)

Luceafărul Oradea - Lotus Băile Felix 0-2 (0-2)

Marcatori: Mădălin Popa 21, Andrei Făgărășanu 44

Progresul Şomcuta Mare - Minaur Baia Mare 1-3 (0-3)

Marcatori: Paul Batin 67 / Ciprian Stanciu 7, 25, Alin Văsălie 45

SCM Zalău - Sportul Şimleu Silvaniei 1-2 (0-1)

Marcatori: Andu Moisi 71 / Cătălin Vaida 42, Gueye Mansour 47 - penalty

Meciul Someșul Dej - CAO 1910 Oradea s-a terminat aseară, după închiderea ediției.

CLASAMENT

1. Minaur Baia Mare     3       3       0       0       11 - 2         9

2.CFR Cluj 2       3       2       1       0       5 - 2  7

------------------------------------------------------------------------------------------

3. SCM Zalău      3       2       0       1       13 - 6         6

4.Lotus       3       2       0       1       6 - 3  6

5.Sportul Şimleu 3       1       2       0       3 - 2  5

6. CAO       2       1       1       0       3 - 2  4

7.Luceafărul        3       0       1       2       1 - 8  1

8.Progresul Şomcuta3          0       1       2       2 - 11         1

9.CSM Satu Mare3       0       0       3       5 - 8  0