După o serie lungă de înfrângeri, Luceafărul Oradea a bifat sâmbătă prima victorie în amicalele din această pauză competiţională. Echipa orădeană a dispus cu 3-1 de Foresta Tileagd, participantă în campionatul Ligii a IV-a.

Pentru formaţia antrenată de Cristian Lupuț, Ciprian Dianu și Ioan Pap-Deac au marcat Răzvan Tirla, Sorin Pintilie și Ahmed Humadi, golul gazdelor fiind marcat de Sorin Ban, care în tur a jucat la Luceafărul. În precedentul joc amical din această iarnă, Foresta câştigase cu 5-2 pe terenul sintetic de la Baza Tineretului.

La Luceafărul au evoluat din primul minut Al. Ciută - Fl. Drăgan, G. Ardelean, D. Laza, Al. Gondor - R. Toderici, Gheban, Tirla, Lungu - M. Balogh, Șt. Meșter. Pe parcurs au intrat Răileanu - Pintilie, Șt. Hogaș, Humadi, Goilean, Higyed, T. Tamaș, Farcaș, Al. Jurcuț, Țârț, Lăsconi.

La Foresta, antrenorul Ovidiu Morna a  mizat de la început pe G. Luca - Fitero, Karacsany, Naghi, S. Popa, Ad. Popa, E. Filip, Cl. Popa, S. Ban, Daina, T. Cheregi. Au mai jucat: Ruska, Pap - Ciocan, Iova, Junc și Bălăiban.

În ultimul joc de verificare înaintea reluării campionatului Ligii a III-a,  Luceafărul Oradea va întâlni, la sfârşitul săptămânii, pe Universitatea Oradea.