Arsenal, FC Porto, Ajax Amsterdam, Benfica, Sporting Lisabona Celtic Glasgow au fost marile perdante ale  şaisprezecimilor de finală din Liga Europa, ratând accederea în optimi în faţa unor adversari mai slab cotaţi.

Arsenal a fost eliminată dramatic, în penultimul minut de prelungiri, de Olympiakos Pireu, care s-a impus chiar la Londra cu 2-1, după prelungiri. Porto a fost învinsă acasă de Bayer Leverkusen cu 3-1, după ce capotase şi în Germania, cu 1-2. Ajax a reuşit doar o victorie cu 2-1 în faţa lui Getafe, care se impusese cu 2-0 din tur. Celtic a fost depăşită  acasă de FC Copenhaga, cu 3-1, după ce în tur scorul fusese egal, 1-1. Istanbul Başakşehir a scos-o din cursă pe Sporting Lisabona cu 4-1, după prelungiri (1-3 în tur).

Rezultate:
(+) FC Basel - APOEL Nicosia 1-0
A marcat: Fabian Frei 38 - penalty.
În tur: 3-0.

RCD Espanyol Barcelona - (+) Wolverhampton Wanderers 3-2
Au marcat: Jonathan Calleri 16, 57 - penalty, 90+1 / Adama Traore 22, Matt Doherty 79.
În tur: 0-4.

FC Porto - (+) Bayer Leverkusen 1-3
Au marcat: Moussa Marega 65 / Lucas Alario 10, Kerem Demirbay 50, Kai Havertz 57.
În tur: 1-2.

KAA Gent - (+) AS Roma 1-1
Au marcat: Jonathan David 25 / Justin Kluivert 29.
În tur: 0-1.

(+) Istanbul Başakşehir - Sporting Lisabona 4-1, după prelungiri
Au marcat: Martin Skrtel 31, Danijel Aleksic 45, Edin Visca 90+2, 119 - penalty, respectiv Luciano Dario Vietto 68.
În tur: 1-3.

(+) LASK Linz - AZ Alkmaar 2-0
A marcat: Marko Raguz 44 - penalty, 50.
Cartonaş roşu: Philipp Wiesinger (LASK, 88) .
În tur: 1-1.

Malmo FF - (+) VfL Wolfsburg 0-3
Au marcat: Josip Brekalo 42, Yannick Gerhardt 65, Joao Victor 69.

Ajax Amsterdam - (+) Getafe 2-1
Au marcat: Danilo Pereira 10, Mathias Olivera (autogol) 63 / Jaime Mata 5.
În tur: 0-2.

Arsenal Londra - (+) Olympiakos Pireu 1-2, după prelungiri
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 113, respectiv Pape Abou Cisse 53, Youssef El Arabi 120.
În tur: 1-0.

Benfica Lisabona - (+) Şahtior Doneţk 3-3
Au marcat: Pizzi 9, Ruben Dias 36, Rafa Silva 47 / Ruben Dias (autogol) 12, Taras Stepanenko 49, Alan Patrick 71.

Celtic Glasgow - (+) FC Copenhaga 1-3
Au marcat: Odsonne Edouard 83 - penalty, respectiv Michael Santos 51, Pep Biel 85, Dame Ndoye 88.

(+) Inter Milano - Ludogoreţ Razgrad 2-1
Au marcat: Cristiano Biraghi 32, Romelu Lukaku 45+4, respectiv Cauly Oliveira Souza 26.
În tur: 2-0.

(+) Manchester United - FC Bruges 5-0
Au marcat: Bruno Fernandes 27 - penalty, Odion Ighalo 34, Scott McTominay 41, Fred 82, 90+3.
Cartonaş roşu: Simon Deli (FC Bruges) 23.
FC Sevilla (+) - CFR Cluj 0-0

Braga - Glasgow Rangers (+) 0-1

În tur: 2-3.
Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în optimile de finală.

Meciul RB Salzburg - Eintracht Frankfurt (1-4 în tur) a fost amânat pentru vineri seara, de la ora 19.00 (Digi Sport 3).

Tragerea la sorţi a meciurilor din optimile de finală a avut loc ieri, rezultând următoarele dueluri: