La finalul săptămânii trecute, la Ștei, s-a disputat un meci dintre două echipe de old-boys, care a demonstrat că sportul, în acest caz fotbalul, nu acceptă ca anii să fie numărați doar prin prisma celor contabilizați în buletin, ci prin evoluția din teren.

În cadrul sărbătorii pe care locuitorii orașului Ștei au trăit-o pe parcursul săptămânii trecute, iată că și regele sportului a ținut să fie prezent alături de aceștia printr-un meci amical în care s-au întâlnit două echipe cu specific minier, care în alte timpuri erau mari rivale în competițiile naționale. Atât la gazde, cât și la oaspeți, pe lângă minerii consacrați, de altă dată, s-au regăsit jucători care au activat atât în județul nostru, cât și în Arad la diferite echipe, dar acum au devenit ortaci într-o partidă cu iz de sărbătoare. Ținând cont că la Ștei se joacă fotbal în mod organizat de 65 de ani, primarul orașului Ștei, ing. Iulian Balaj, a avut o inițiativă demnă de toată lauda prin organizarea acestui regal fotbalistic, defășurat în perioada când urbea de sub Apuseni sărbătoarea Zilele orașului Ștei a ajuns la ediția a XXIV-a. Trebuie remarcat faptul că și echipa Presa Bihoreană a fost protagonista unei meci amical la Ștei, tot pentru a  sărbători cei 65 de ani de fotbal șteian, în luna iulie a acestui an desfășurat în cadrul popularei acțiuni ce se desfășoară în județul nostru, și nu numai, „Fă sport indiferent de vârstă...și de kilograme”, ajunsă la ediția a XIII-a. Meciul, jucat două reprize a câte 40 de minute fiecare, a fost foarte solicitant din pricina căldurii, însă ortacii au dat dovadă de multă dăruire jucând ca în anii... tinereții, așa cum afirma plin de umor un aprig spectator, Ioan Vulciu, acompaniat fiind și de ceilalți temerari din... tribună. Oaspeții au deschis scorul prin C. Oancea (13), după care, printr-un procedeu foarte pretențios, Aurel Petriș (19) a adus egalarea, iar Florin Galea (25, 33) a reușit dubla, în timp ce C. Oancea (39) a recidivat, fixând scorul la pauză, 3-2. Cristi Luca (45) a făcut o cursă ca în vremurile bune, mărind diferența, iar M. Haica (51, 57) a punctat și el de două ori. Transferat la pauză la minerii „auriferi”, Sandu Balaj (60) s-a dovedit a fi achiziția perfectă, înscriind la vinclu, copiat fiind de V. Rus (66). V. Nan (70) a scuturat și el plasa gazdelor, iar Florin Gavrilă (75) a reușit să egaleze, 6-6, scor care, de altfel, s-a înregistrat la final pe tabela de marcaj. Iulian Balaj (77) a jucat doar în ultimele 13 minute, însă și-a făcut din plin prezența în joc, dar încheietura barelor l-a oprit din druml spre gol, după o frumoasă lovitură  de cap, când a plutit deasupra adversarului direct. Încă o dată, dacă mai era nevoie să remarcăm, fotbalul s-a dovedit a fi liantul prieteniei, deoarece la final s-au depănat amintiri din momentele de glorie ale fiecărui jucător, iar noile prietenii care s-au legat vor dăinui, cu siguranță, în timp. Într-un cadru festiv, s-au acordat dimplome pentru: cel mai bun antrenor, Gheorghe Petrișor; golgheter, Florin Galea; portar, Sorin Tomba; fundaș, Ioan Nan; mijlocaș, Florin Gavrilă; atacant, Cristian Sandu; arbitru, Cornel Boc. Aurel Petriș a primit o cupă pentru cel mai creativ jucător, în timp ce Cristi Luca a primit o cupă în postură de... antrenor german (antrenează o echipă din Germania, unde se află stabilit de mai muți ani). Două cupe au luat drumul înspre Brad, una, la echipa Aurul și cealaltă pentru Primăria orașului Brad. O cupă specială a fost atribuită fostului jucător de la Jiul Petroșani, care a jucat și la Ștei, Vasile Popa, el fiind considerat un adevărat prieten al fotbalului șteian, și nu numai.

Selecționata Ștei: Sorin Tomba - Dan Jurcă, Liviu Mânz, Viorel Păluț, Marius Junc, Antim Gheban, Alin Fofiu, Voicu Popa, Florin Galea (2 goluri), Mădălin Haica (2), Aurel Petriș (1), Sandu Balaj în prima repriză, Daniel Dumuța, Cristian Luca (1), Sandu Boc, Iulian Balaj. Antrenor: Voicu Popa.

Aurul Brad: Teodor Precup, Valentin Gavrilă - Alin Gomoi, Vasile Romi Rus (1), Marius Crișan, Ioan Nan, Emil Polvrea, Florin Jurca, Costel Oancea (2), Ionel Adam, Cristian Sandu, Marius Draia, Liviu Mateș, Vasile Nan (1), Sandu Balaj (1) în a doua repriză, Florin Gavrilă (1). Antrenor: Gheorghe Petriș.

Observator special: Vasile Popa.

Arbitru: Cornel Boc.