Finalul sezonului 2011-2012 din Liga a V-a la fotbal, competiţie organizată de Asociaţia Judeţeană de Fotbal (AJF) Bihor, consfinţea o clasare execrabilă a echipelor din comuna Căbeşti, şi anume Gloria Căbeşti şi Viitorul Josani. Mai mult, Gloria are de suportat şi suspendarea terenului propriu, amendă şi jucători fără drept de joc în viitoarea ediţie de campionat. În asemenea condiţii, situaţia devenea una extrem de delicată, fostul primar, Ioan Lăzău, lăsând de mult timp în voia sorţii destinele unei echipe în care s-a investit timp şi suflet.

Alegerile din luna lui Cireşar au schimbat radical datele problemei în ceea ce priveşte viitorul Gloriei Căbeşti, fostul jucător al acestei echipe, Silviu Toda, candidat PNL, reuşind să răstoarne "calculele hârtiei" şi să se instaleze în fruntea comunităţii. Una dintre principalele promisiuni ale noului primar a fost susţinerea echipei de fotbal, principalul obiectiv fiind acela de accedere în Liga a IV-a. Fostul şi actualul viceprimar Ioan Uşvat, preşedintele grupării căbeştene, a declarat că echipa va fi susţinută nemărginit în demersul său de accedere în Liga a IV-a, discuţiile sale cu actualul primar având un scop comun, acela de a-şi uni forţele pentru binele comunităţii. Ioan Uşvat, unul dintre cei "vinovaţi" de faptul că la Cabeşti va exista un teren sintetic, a ţinut să precizeze că în ultimul timp s-au făcut demersuri importante pentru atragerea de fonduri în folosul tinerilor dornici de mişcare, un argument solid fiind acela de a veni în faţa cetăţeanului cu o bază solidă a lucrului bine făcut, ceea ce înseamnă terenul sintetic, de contruirea căruia s-a preocupat în principal fosta conducere. Actualul primar, Silviu Toda, a reuşit în cele două săptămâni de când este oficial primul om al comunei să renoveze vestiarul echipei de fotbal, iar până la startul campionatului cerinţele impuse de forul judeţean vor fi îndeplinite, ceea ce înseamnă că Gloria Căbeşti va continua aventura în Liga a V-a. Dar asta nu înseamnă că lucrurile vor fi simple şi frumoase, misiunea autorităţilor fiind una extrem de delicată în lupta cu atragerea de fonduri. De partea cealaltă, Viitorul Josani va lupta în continuare cu acelaşi entuziasm ca şi la început, principalul obiectiv fiind acela de a oferi tinerilor posibilitatea ca la fiecare final de săptămână destinaţia să fie terenul de fotbal. În acest sens, Vasile Bejan, preşedintele grupării din Josani, cel care a pierdut "la mustaţă" primăria comunei, se bazează în continuare pe sprijinul Consiliului Local şi pe Asociaţia Urbarială Josani. Aşadar, luna lui Cuptor se anunţă încinsă şi la propriu şi la figurat, însă situaţia delicată a sportului căbeştean depăşeşte cu mult gradele din termometre, iar toate speranţele sunt legate de aerul răcoritor pe care-l va insufla tânărul primar Silviu Toda, cel care, dacă va avea perspicacitatea de a trata cu verticalitate situaţia, va reuşi în acest demers. Însă, ''cârcotelile'' la nivel rural vor avea şi ele un cuvânt ce va atârna greu în deciziile care privesc mişcarea sportivă comunală, iar Consiliul Local va fi hotărâtor în acest sens. Noutăţi referitoare la situaţia fierbinte în care se află sportul căbeştean şi nu numai veţi afla în paginile viitoare ale cotidianului "Crişana".

Ionel GOINA