CSM CSU Oradea continuă parcursul european în FIBA Europe Cup. Echipa orădeană  a obținut calificarea în TOP 16 de pe primul loc al grupei E, după ce au învins pe terenul lui Kangoeroes Mechelen, scor 86-72 (21-17, 25-16, 26-18,14-21), în ultima etapă.

Cristian Achim a început meciul cu Neal, Richard, Holt, Nicolescu și Ogden, dar belgienii au fost mai inspirați în primele minute, conducând cu 13-7. Orădenii au avut reacție și, după un parțial de 14-4, au încheiat sfertul inaugural cu 21-17. Nivelul jocului prestat de oaspeți a crescut și mai mult în secvența secundă, la finalul căreia avantajul a crescut la 13 puncte (46-33). Eficiența aruncărilor și siguranța în defensivă a crescut în sfertul al treilea, ajungându-se la o diferență de peste 20 de puncte (72-51). În ultima parte a meciului, CSM CSU nu a mai forțat, rulând toți jucătorii de pe foaia oficială și permițând gazdelor să mai reducă proporțiile eșecului (86-72).

Erick Neal a încheiat meciul cu 15 puncte, 4 pase decisive, Nikola Markovic a marcat 13 puncte, Donatas Tarolis a înscris 11 puncte în 12 minute de joc, iar Kris Richard a avut 10 puncte și 5 intercepții.

Aceasta a fost cea de-a 5-a victorie consecutivă pentru formația orădean în FIBA Europe Cup și a 9-a în toate competițiile. Cu cinci succese și un eșec, CSM CSU Oradea se califică pentru a 4-a oară între cele mai bune 16 echipe ale competiției. În ediția trecută a ajuns până în sferturile de finală, iar în 2021 a ocupat locul 3.

Următorul joc al echipei orădene va avea loc sâmbătă, 3 decembrie, cu începere de la ora 19.00, la Oradea Arena, cu CSM Focșani, contând pentru etapa a 8-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin.