Poloistul orădean Kádár Kálmán a împlinit ieri 34 de ani. Fundaşul formaţiei campioane CSM Digi Oradea, fost component al reprezentativei tricolore a României, a sărbătorit alături de familie şi prieteni.

Vara trecută, după revenirea de la Jocurile Olimpice de la Londra, Kadar s-a retras de la echipa naţională şi a continuat doar la echipa de club, cu care a ajuns în optimile Ligii Campionilor, pe plan intern cucerind al şaptelea titlu naţional consecutiv. A acceptat şi o nouă provocare, colaborând cu Eugen Băjenaru la pregătirea formaţiei de juniori I, care a devenit campioană naţională. „A fost o experienţă benefică pentru mine. Mă bucur că băieţii au muncit exemplar, s-au dăruit şi au câştigat campionatul şi sunt sigur, că în viitor, mai mulţi tineri poloişti vor putea face saltul spre echipa campioană", susţine Kadar, care a devenit campion la primul sezon în care s-a aflat pe banca tehnică. Poloistul-antrenor şi-a adus aminte că, pe când era junior, a cucerit primul titlu naţional la prima participare în campionat, evoluând tot sub culorile CS Crişul. Referitor la planurile de viitor, Kadar a afirmat că nu se gândeşte deocamdată la retragere şi doreşte să mai ajute campioana României, dacă şi oficialii clubului vor dori acest lucru. La Mulţi Ani şi din partea noastră!