Tenismena Irina Bara va întâlni o adversară mai slab cotată decât se anticipa în optimile de finală ale turneului WTA de la Jurmala (Letonia), dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari. Asta pentru că Sorana Cîrstea (29 de ani, nr. 96 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului de la Jurmala, de Valentyna Ivakhnenko (26 de ani, nr. 228 WTA), care s-a impus în fața româncei cu scorul de 6-0, 6-4, într-o partidă care a durat o oră și 28 de minute.

Astfel, tenismena originară din Ştei se va confrunta astăzi cu Ivakhnenko, o jucătoare venită din calificări, a cărei cea mai bună clasare din carieră a fost locul 167.

Irina Bara (24 de ani, nr.213 WTA) a trecut de primul tur, după ce oponenta ei, Margarita Gasparyan (24 de ani, nr. 57 WTA) a abandonat în setul decisiv la scorul de 4-0 în favoarea bihorencei. Gasparyan nu este încă refăcută după accidentarea suferită la Wimbledon, în partida disputată împotriva Elinei Svitolina (24 de ani, nr. 7 WTA).