Tenismena Irina Bara (23 ani, 150 WTA) s-a oprit în optimile de finală ale turneului de la Biarritz, dotat cu premii în valoare de 80.000 de dolari. Favorită numărul 5, tenismena bihoreană a fost învinsă de mai experimentata Timea Bacsinszky (Elveţia, 660 WTA), scor 2-6, 5-7, după o oră şi 27 de minute de joc.

Elveţianca în vârstă de 29 de ani, fostă număr 9 WTA, a jucat puţin anul acesta, revenind după o operaţie la încheiatura mâinii drepte. Irina a început bine, a condus cu 2-0, dar Timea a câştigat şase ghemuri la rând şi setul (6-2). Bacsinszky a avut 2-0 în setul secund, dar a fost rândul Irinei să revină, egalând la 4, dar plusul de experienţă al adversarei a făcut diferenţa.
Anterior, Irina Bara o eliminase peValentina Ivakhnenko (Rusia, 173) 6-4, 6-4, partenera din proba de dublu. Irina s-a ales cu 10 puncte WTA şi un premiu de 1.216 dolari.

La dublu, în sferturi, Irina Bara (76 WTA la dublu) / Valentina Ivakhnenko (Rusia, 435 WTA) joacă astăzi cu Akgul Amanmuradova (Uzbekistan, 261, fostă 36 WTA / ianuarie 2010) / Ekaterine Gorgodze (Georgia, 254).

Irina este deţinătoarea titlul la dublu, anul trecut impunându-sem alături de Mihaela Buzărnescu.