Prima etapă a campionatului Diviziei D a programat şi jocul dintre echipele Petrom Abram şi FC Tileagd. Disputată pe o vreme excelentă pentru fotbal şi pe un teren aproape la fel, partida a fost, aşa cum se şi anunţa, un "derby" al primei etape. Puţinii spectatori prezenţi la acest meci au putut vedea la lucru o formaţie gazdă tânără, cu mulţi fotbalişti de perspectivă, al căror antrenor, Alexandru Gergely, pentru acest joc, a putut conta şi pe serviciile a doi internaţionali, Claudiu Keşeru şi Cristian Cigan, doi jucători de certă valoare, ce fac parte şi din lotul echipei FC Oradea. De cealaltă parte, FC Tileagd, o echipă ce are în componenţă mulţi jucători experimentaţi, care în ultimii 3 ani s-au luptat pentru promovare, terminând de fiecare dată pe locurile fruntaşe, a venit la Abram cu gândul la cele trei puncte puse în joc. Pe parcursul primei reprize, elevii trimişi în teren, la acest joc, de Constantin Pătru, au avut o evoluţie bună, ei deschizând scorul în min. 20, prin Flore (0 - 1), majorând diferenţa pe tabela de marcaj, în min. 36, prin Ficuţ (0 - 2). În repriza secundă, cei care reuşesc să puncteze din nou sunt tot oaspeţii, Varga fiind autorul celui de-al treilea gol, el înscriind în min.`78 (0 - 3). Finalul partidei a fost unul incandescent, în care jucătorii gazdă s-au dezlănţuit, ei revenind aproape incredibil, înscriind, în nu mai puţin de opt minute, trei goluri. Ca şi în meciurile reprezentativei, "internaţionalii" şi-au făcut datoria, Cristian Cigan marcând în min. `81, în timp ce Claudiu Keşeru a ieşit la rampă în min. `83 şi `89, reuşitele celor doi aducând un egal nesperat gazdelor. De menţionat că, la sfârşitul partidei, centralul Dan Mudura i-a reţinut carnetul de legitimare căpitanului oaspeţilor, Mihai Bodea, acesta lovindu-l cu piciorul pe arbitrul de centru, prin această comportare necuviincioasă, el manifestându-şi nemulţumirea vizavi de maniera de arbitraj. Petrom Abram: Vâtcă - Dărăban, Borşa, Cisteian, Câmpan, Birău, Cigan, Achim, Fărcuţa (cpt.), Bodiu (min. `65 - Făt), Keşeru. Antrenor: Alexandru Gergely FC Tileagd: Sălăgean - Ursz, Bodea (cpt.), Molnar, Flore, Alb, Boka, Gomboş, Ficuţ, Varga (min. `82 - Bocoş), Iuhas. Antrenor interimar: Constantin Pătru Cartonaşe galbene : Dărăban, Câmpan, Birău/Ursz, Bodea, Flore, Boka, Ficuţ, Iuhas. Partida a fost arbitrată de o brigadă condusă la centru de Dan Mudura (Oradea), ajutat de Iulius Timar (Marghita) şi Dan Armencea (Oradea).