Eşec neverosimil al liderului Seriei D la handbal masculin în etapa a 16-a a Diviziei A. CSM Oradea a capotat în deplasare 31-32 cu CNOPJ Timişoara, după ce la pauză tot juniorii timişoreni conduceau cu 19-17.

Înfrângerea e cu atât mai surprinzătoare cu cât s-a conturat în faţa unui adversar cu o medie de vârstă mai scăzută şi mult mai slab cotat în clasament, locul 5, cu şase victorii şi opt înfrângeri, pe care orădenii l-au învins fără probleme în precedentele două întâlniri directe!

A fost al doilea eşec stagional pentru echipa antrenată de George Tăutu, care se menţine pe primul loc, cu 34 de puncte, din 11 victorii şi un egal. Pe locul secund a urcat adversarul din etapa viitoare, Unirea Sânnicolau Mare, cu 33 de puncte, care în această rundă a dispus cu 33-28 de a treia clasată Universitatea Craiova - 31 puncte.

Derby-ul seriei D va avea loc la Oradea, duminică, 9 februarie.