Finalistă a Cupei în sezonul trecut, CSM CSU Oradea riscă să părăsească ediția din acest an încă din primul tur.  Orădenii au pierdut meciul tur cu SCM Universitatea Craiova la o diferență de 15 puncte, scor 79-64 (26-14, 13-16, 20-19, 20-15)!

Fără agresivitate în apărare, lentă și neinspirată pe faza de atac, CSM U Oradea a suferit mult în fața unui adversar mai determinat și foarte precis la aruncările de la distanță. Craiovenii s-au desprins încă din primul sfert pe care l-au încheiat cu 26-14. Până la pauză, orădenii au mai restrâns puțin ecartul (39-30), care avea să crească la 14 puncte în primele minute de joc din sfertul al treilea, încheiat de gazde cu zece puncte avans (59-49). Echipa orădeană nu s-a regăsit nici în ultimul sfert în care craiovenii s-u desprins și mai mult, încheind partida cu 79-64, diferență greu de remontat în meciul retur de mâine, ora 20:00, la Arena Antonio Alexe. Meciul va fi transmis în direct la DigiSport și LookSport.

SCM U Craiova: Gavriloaia 12 (2×3), B. Țîbîrnă, T. Franklin 21 (4×3), Hawley 18 (3×3), Qualls 17 (2×3), Papantoniou, Licurici 1, Voinescu Blaj 1, Olisemeka 6, Robinson 3 (1×3).

Nu au jucat Andreies, Bagairea.

Antrenor: Michalis Kakiouzis.

CSM CSU Oradea: Holt 8 (1×3), Bickauskis 6, Vescan 7 (2×3), Green 7 (1×3), Baciu, K. Richard 16 (3×3), Vl. Marinău 2, Paliukenas, B. Nicolescu 3 (1×3), Gavrilovic 11, N. Markovic 4.

Antrenor: Cristian Achim.

Arbitri: Marius Ciulin, Ciprian Stoica, Răzvan Opriș.

Comisar FR Baschet: M. Mircea.