Dinamo Bucureşti - CSM D&C Oradea 35-32 (20-11)

Disputată ieri, etapa a XII-a din Liga Naţională la handbal masculin a consemnat, din păcate, cel de-al 10-lea eşec pentru echipa CSM D& C Oradea, care a cedat, în deplasare, în faţa formaţiei Dinamo Bucureşti, care s-a impus cu 35-32 (20-11). După acest nou eşec, situaţia echipei orădene este în continuare critică, "coşmarul retrogradării" apăsându-ne pregnant.

Desfăşurarea primei reprize a hotărât soarta meciului, Dinamo încheind primele 30 de minute cu un avantaj de nouă goluri, scor 20-11. Cursa de urmărire a echipei orădene din repriza secundă n-a dus decât la reducerea diferenţei de pe tabela de marcaj, gazdele impunându-se la final cu 35-32.
CSM D&C: Leu, Viman (portari), Liberţ 1, Surducan 10, Câtu, Nedelcu, Alexandru, Munea 6, Mateaş, Oşvat, Jeler 5, Câmpan 6, Taşcă 3, Sas 1. Antrenori: Sorin Toacsen şi Adrian Rus. Din echipa noastră au absentat Preda, Roman, Simeria şi Albu, accidentaţi. Golurile echipei Dinamo au fost marcate de Voica 10, Rusia 6, Manea 4, Mironescu 4, Purcărea 3, Pavlovski 3, Dimache 2, Cojocea 1, Bota 1, Roşca 1.
Etapa viitoare, ultima din turul campionatului, CSM D&C va juca pe teren propriu, cu Ştiinţa Bacău. Meciul va avea loc sâmbătă, cu începere de la ora 10:00, la Sala Sporturilor din Sântandrei.