Handbaliştii, în cantonament la mare
Echipa de handbal masculin CSM Oradea, recent promovată în Liga Naţională, se găseşte, în aceste zile, într-un cantonament la mare.
Jucătorii pregătiţi de Adi Rus au plecat de luni spre litoralul românesc, destinaţia aleasă de conducerea clubului orădean fiind Hotelul „Flora”, din Mamaia. După încheierea cu succes a unui sezon epuizant, cu peste 50 de partide disputate, oficiale şi amicale, handbaliştii orădeni au mai trecut şi prin furcile caudine ale barajului de promovare, încercare depăşită cu brio de Câtu&CO, formaţia orădeană reuşind să revină pe prima scenă după doar un an de absenţă. După o vacanţă destul de scurtă, jucătorii orădeni au reintrat cum se spune „în pâine” şi, timp de o săptămână, sunt în cantonament la mare. Mai uşor la început, programul de pregătire va deveni tot mai dificil, pe măsura scurgerii zilelor. „Dimineaţa, începem antrenamentul la 7.30, timp de o oră şi jumătate jucătorii efectuând exerciţii din şcoala de alergare şi rezistenţă, dar şi de forţă, acelaşi program fiind efectuat şi după-amiază, ora de start a antrenamentului fiind 18.30, pentru a se evita expunerea la căldura excesivă. Seara, mai pigmentăm ziua cu un meci de fotbal. Apoi, program de relaxare, cu un rummy sau un biliard, iar la 23.30, avem stingerea”, ne-a creionat programul unei zile antrenorul principal al formaţiei, Adrian Rus. În cantonamentul de pe Litoral sunt prezenţi toţi jucătorii din lot, niciunul nefiind accidentat. Duminică, 8 iulie, echipa orădeană va reveni la Oradea, urmând ca pe 9 şi 10 iulie, componenţii echipei să efectueze vizita medicală. Din 13 iulie, handbaliştii vor pleca într-un cantonament montan, la Stâna de Vale.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.