Handbaliştii au capotat în Muntenegru
Naţionala de handbal masculin a României a fost învinsă la Niksic, de reprezentativa similară a Muntenegrului, cu scorul de 35-33 (21-15), în cel de-al treilea meci meci din grupa I a preliminariilor CE din 2010. Muntenegrenii s-au revanşat astfel, după ce în iunie le-am barat drumul spre Campionatul Mondial de la începutul anului viitor.
Primele minute n-au fost benefice pentru România, care a fost condusă cu 4-1 şi 6-2, majoritatea golurilor adverse fiind înscrise pe contraatac. Valentin Ghionea nu a putut depăşi forma slabă nici de la 7 metri, ratând la scorul 14-11 (min. 21). Nici portarii noştri nu au fost la înălţime, Stănescu sau Bârză având câte o singură intervenţie în toată repriza. Ei au fost depăşiţi cu uşurinţă de muntenegreni, care aveau deja şase goluri diferenţă la pauză (21-15).
La reluare, naţionala a revenit pe teren cu alt suflu, dar şi o apărare mult mai agresivă. În cele 15 minute trecute de la pauză, gazdele au marcat doar cinci goluri, spre deosebire de cele nouă ale României. Un minut mai târziu, Toma a marcat pe contraatac, 26-26, iar din acel moment meciul a devenit dramatic. Scorul a mers "cap la cap", tricolorii marcând la fiecare atac, pentru egalare, în pofida huiduielilor din tribune (30-30, min. 50). Pivotul Cozma a fost eliminat pentru două minute, interval în care gazdele au profitat şi s-au detaşat la 32-30 (min. 53). Ultimele cinci minute au constituit o alergare continuă a tricolorilor măcar după egalare, însă scorul final a fost favorabil naţionalei Muntenegrului, cu 35-33.
Marcatorii României au fost: Toma 5, Petrea 5, Stavrositu 5, Jurcă 4, Pîrîianu 4, Iacob 3, Buricea 2, Timofte 2, Cozma 2, Ghionea 1, în timp ce Muntenegru i-a avut în prim-plan pe Roganovici 8, Mrvaljevici 7, Kapisoda 6 şi Osmajici 6.
Aseară, după închiderea ediţiei, s-a jucat partida Suedia - Polonia.
România va juca următorul meci în preliminariile CE 2010, cu Suedia (Reşiţa, 30 noiembrie, ora 11.00).
Clasament: 1. România - 4 puncte (3 meciuri); 2. Suedia - 2 puncte (1 meci); 3. Polonia - 2 puncte (2 meciuri); 4. Muntenegru - 2 puncte (2 meciuri); 5. Turcia - 0 puncte (2 meciuri).
Primele două clasate din faza grupelor obţin calificarea la turneul final al CE din Austria.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.