Cupa României la box pentru cadeţi s-a desfăşurat recent la Târgu Jiu. În cadrul acestui concurs, tânărul pugilist orădean Angelo Covaci a câştigat categoria 44,5 kilograme.

Desfăşurată în Sala „Voievod Litovoi”, întrecerea, care a adunat la start 130 de pugilişti de la 60 de cluburi din întreaga ţară, i-a prilejuit sportivului legitimat la Gym Mar Strong Oradea (preşedinte Ion Marin) să facă încă o dată dovada calităţilor pe care le are. Astfel Angelo Covaci a avut evoluţii fără cusur care au făcut ca în cele din urmă trofeul decernat celui mai bun pugilist al categoriei 44,5 kg, unde au concurat 7 tineri sportivi, să-i revină. Primul întâlnit în drumul spre trofeu a fost Cornel Botezatu, de la Gladiatorul Iaşi, pe care orădeanul l-a învins la puncte. Apoi, în semifinale, a dat peste Cristian Budău, de la CSM Baia Mare, campionul de anul trecut, pe care Angelo l-a învins prin KO în prima repriză. În ultimul act al concursului, pugilistul Gym Mar Strong a câştigat la puncte lupta cu Ricardo Ilie, sportiv legitimat la CSM Craiova. Aşadar, orădeanul şi-a arătat din nou talentul pe care-l are într-un concurs oficial şi, cu multă muncă, sub supravegherea antrenorului Viorel Crăciunea, este de aşteptat ca acesta să-şi facă o carieră în acest sport.