La debutul în cupele europene, echipa FC Botoșani a reușit doar un rezultat de egalitate (1-1) pe teren propriu cu georgienii de la FC Tskhinvali. Returul, în care sunt obligați să marcheze cel puțin o dată pentru a spera la calificare, se dispută în Georgia astăzi, de la ora 19.00, și va fi transmis în direct de postul DigiSport 1.

Convins că echipa sa va marca

Emoțiile date de participarea într-o asemenea competiție au fost evidente în partida tur disputată în Moldova în condițiile în care moldovenii au marcat doar o dată, deși au avut alte numeroase ocazii pentru a-și mări diferența. Deși au început excelent, reușind să deschidă scorul la jumătatea primei reprize (minutul 21) prin Ivanovici și apoi să rateze alte câteva oportunități, moldovenii s-au văzut egalați în startul părții a doua. A urmat o cursă după golul victoriei care, din păcate, nu a fost finalizată cu succes, botoșenenii fiind astfel nevoiți să se mulțumească doar cu o remiză într-un meci în care au avut nu mai puțin de 20 de șuturi la poartă. Antrenorul Leo Grozavu, care, asemenea elevilor săi, se află la prima participare în cupele europene, este încrezător că echipa sa va merge mai departe. "Consider că la ceea ce am arătat pe teren suntem îndreptăţiţi să sperăm la calificare. Eu nu consider rezultatul meciului tur unul dezavantajos. Jucătorii vor rămâne concentraţi. Sunt convins că vom marca în Georgia. Avem obligaţia să dăm totul şi să încercăm să ne calificăm", a declarat Grozavu.

"Dacă mai jucăm de 10 ori cu ei îi batem"

Frustrarea remizei din tur în fața unei formații care nu a arătat prea multe este exprimată și de patronul moldovenilor care crede că, dacă echipa sa ar mai juca de zece ori cu georgienii, Botoșaniul ar câștiga de fiecare dată. "Cred că ne vom califica, suntem echipa mai matură. Cred că am fost un pic relaxați, un pic prea siguri pe noi și asta ne-a costat. Nu am avut frica în ghete. Dacă mai jucăm de 10 ori cu ei, îi batem! Orice lucru important se obține cu maximum de efort. Noi l-am făcut mare pe portarul lor. Am ratat impardonabil de ușor anumite ocazii, dar nu avem ce să mai facem acum. Sper să reușească Leo (n.r. - Grozavu) să-i monteze, să fim câini în meciul retur. Dacă nu știm să tratăm momentul, trece trenul prin gara noastră. Așa este cu echipele mai mici, nu știm să tratăm fiecare moment cu maximum de atenție", a precizat Valeriu Iftime.

Echipa care va trece de această fază va juca în turul al doilea preliminar cu Legia Varşovia, vicecampioana Poloniei.