După ce au părăsit Cupa României chiar din primul tur, baschetbaliștii orădeni sunt destul de aproape să rateze și cel de-al doilea obiectiv al sezonului, parcurs cât mai lung în FIBA Europe Cup, după ce au pierdut încă un meci, 75-63 (15-18, 18-20, 22-6, 20-19), cu portughezii de la FC Porto.

Deja devine tot mai evident faptul că remanierea lotului de jucători nu a fost cea mai inspirată decizie luată peste vară de către conducere câtă vreme Oradea este atât de aproape să rateze și cel de-al doilea obiectiv al sezonului, adică un parcurs cât mai lung în cupele europene. Vicecampioana României a jucat decent pe parcursul primei reprize a meciului cu FC Porto terminând cu un mic avataj primele două sferturi, dar a fost catastrofală pe parcursul sfertului al treilea pe care l-a pierdut precum o echipă de juniori. Atitudinea majorității jucătorilor, exceptându-l din nou pe Garlon Green (30 puncte marcate), a fost impardonanilă, aceasta determinândui-l pe antrenorul Cristian Achim să izbucnească nervos la unul dintre timpii de odihnă solicitați. În ciuda acestui fapt, mare lucru nu s-a schimbat astfel că roș-albaștrii au pierdut încă un meci important în acest sezon, după cele cu Craiova, U BT sau Legia. În celălalt meci din Grupa H, Legia Varșovia a câștigat cu 83-66 partida cu Szolnoki Olajbányász și a trecut pe primul loc.

Clasamentul Grupei H după 2 etape: 1. Legia Varșovia - 4 puncte, 2. Szolnok Olaj - 3p (0), 3. FC Porto - 3p (-5), 4. CSM CSU Oradea - 2p.

Următorul joc al orădenilor se va desfășura sâmbătă, de la ora 19.00, în Arena Antonio Alexe, adversară urmând a-i fi echipa CSM Galați într-o partidă contând pentru etapa a 5-a a Ligii Naționale.

FC Porto: Odomes 22 puncte (3×3p), Voytso, Tinsley 10 1×3), Amarante, Landis 15 2×3), Queiroz 4, Soares, Arledge 4, Purifoy 9 (1×3), Diamil Barro 2, Kloof 9.

CSM CSU Oradea: K. Richard 4, Holt 8 (12×3), Bickauskis 2, T. Fometescu, Paliukenas 8, G. Green 30 (4×3), B. Nicolescu 2, Baciu 4, Gavrilovic 2, N. Markovic 3.

Antrenor: Crfistian Achim