Tot autohtonii rămân piesele de bază Primul amical după revenirea de la Norcia a atras în tribunele Municipalului orădean aproximativ 4000 de spectatori, dornici să-şi reîntâlnească favoriţii, dar şi să vadă la lucru potenţialele achiziţii. Timpul scurt rămas până la startul sezonului de primăvară şi prezenţa unui număr însemnat de jucători, care trebuiau testaţi, l-a determinat pe Dumitru Dumitriu să abordeze jocul cu o formulă de echipă inedită. Aşa a fost posibil ca în primul "11" să se regăsească nu mai puţin de opt jucători noi, patru sârbi (Simov, Pantelic, Novic, Rankovic), câte un moldovean (Andronic), un macedonean (Siljanovski), un ungur (Demjen) şi un român (Cireş). Alături de aceştia, în echipa de start s-au mai aflat "lateralii" Fele şi Lungan, dar şi Sfârlea, cel mai bun fotbalist de pe teren, care şi-a încununat evoluţia deosebită cu un gol de excepţie. În atari condiţii, era limpede că lipsa de omogenitate va influenţa exprimarea amfitrionilor. Acest lucru s-a văzut mai ales în primele 15 minute, când UTA a trecut de câteva ori pe lângă deschiderea scorului. Mai întâi, în minutele 3 şi 4, Costache şi M. Popescu au trimis din apropiere puţin pe lângă poartă, iar apoi, în minutul 9, mingea expediată de acelaşi M. Popescu a fost deviată în corner de un fundaş orădean. Aproape de gol a fost, două minute mai târziu, şi Bota, însă nu a găsit cadrul porţii din interiorul careului de 16 metri. Oarecum contrar cursului jocului, orădenii au reuşit să deschidă scorul în minutul 25. Cum colaborarea cu coechipierii de conjunctură lăsa de dorit, "căpitanul" Sfârlea s-a hotărât să-şi încerce norocul şi a expediat un şut puternic de la 25 m la încheietura barelor, mingea atingându-l pe portarul arădean şi intrând în plasă (1-0). Impulsionată de această reuşită, formaţia gazdă a fost mai prezentă în ofensivă, având ocazia desprinderii în minutul 32, când a beneficiat de un penalty, în urma unui fault al lui Szyler asupra lui Demjen. Responsabilitatea executării loviturii de pedeapsă şi-a asumat-o Andronic, dar a trimis în bară, mingea a revenit în teren şi Siljanovski a retrimis slab exact pe direcţia portarului Merşca. Până la pauză n-a mai fost de remarcat decât înlocuirea mult prea mediatizatului Rankovic, fotbalist care nu a arătat nimic atâta timp cât s-a aflat pe teren. Schimbările făcute de Dumitriu în partea secundă au schimbat radical faţa grupării orădene. Jocul "roş-albaştrilor" a căpătat mai multă consistenţă şi chiar dacă n-au mai reuşit să puncteze decât o singură dată, cu un sfert de oră înainte de final, graţie unei lovituri de cap bine plasate a lui Lupaşcu, au demonstrat că sunt pe drumul cel bun. Imediat după gol, Siljanovski şi Mărginean au avut bune ocazii de a majora scorul, dar Stanciu i-a demonstrat lui Borugă că este un portar pe care se poate conta. Ocaziile aveau să se răzbune în minutul 85, când portarul Brajcic a ratat intercepţia la o minge trimisă de Panin din lovitură liberă şi Ştefăligă, nemarcat, a îndeplinit o formalitate (2-1), scor consemnat la fluierul final al "centralului" orădean Ştefan Erdei, secondat de concitadinii Octavian Şovre şi Florin Marcu. Dintre fotbaliştii testaţi sâmbătă, puţini sunt cei care, în acest moment, au arătat că pot emite pretenţii la un loc în lotul FC Oradea. În această categorie ar putea fi incluşi fundaşul central Ionel Cireş, un jucător puternic, cu un plasament bun, exact în deposedări, imbatabil în jocul aerian, cu dese apariţii în ofensivă, şi Jurica Siljanovski, rapid şi percutant, doar lipsa unor ghete adecvate unui teren îngheţat făcând să nu aibă o prestaţie superioară. FC Oradea: Simov (`46 Brajcic) - Cireş, Pantelic (`57 Berde), Novic (`69 Stanciu) - Fele (`69 Lazăr), Andronic (`46 Dumitra), Sfârlea (`69 Mărginean), Siljanovski, Lungan (`46 Dianu) - Rankovic (`57 Lupaşcu), Demjen (`46 Gado). Antrenor principal, Dumitru Dumitriu. UTA: Merşca (`46 Stanciu) - Demian, Luca, Costache (`46 Lingurar) - Panin, Szyler (`46 Varga), Chiţescu (`79 Ciubăncan), M. Popescu (`81 Farcaş), Panaitescu - Albeanu (`46 Rădoi), Bota (`76 Ştefăligă). Antrenor principal, Gheorghe Borugă. Cartonaşe galbene: Lupaşcu / Panaitescu Următorul joc de verificare al orădenilor va avea loc, miercuri, în nocturnă, cel mai probabil de la ora 17.00, în fieful lui Poli AEK Timişoara.