Mai aproape de aşteptări Stadion: Municipal Gazon: bun Spectatori: aproximativ 200 Marcatori: Cl. Balaci `15, Gado `58 şi 60, ultimul din 11 metri Cartonaşe galbene: Lazăr 2, Lupuţ Cartonaş roşu: Lazăr `25 FCO: Mindileac - Lazăr, Lupuţ, Gongolea, Lungan - Mihuţ, Fele, Dianu, Sfârlea - Cl. Balaci, Gado. Au mai intrat: Vâtcă, Stoican, Stan, Şarkadi, Munteanu, Galbenu, Fărcuţa, C. Oprea, Neaga, Paşca, Madar. Antrenor principal: Marian Bondrea Unirea: Boldor - Postolache, Utfineanţ, Stupar, Hromei - Stoianov, Vezan, Feneş, Grigore - Tulcan, Băban. Au mai intrat: Caraiman, Stan, Tărnăuceanu, Siminiceanu, Zuzak, Grijincu, Bota, Paina, Ciorega, Mariş, Molcuţ. Antrenor principal: Dan Mănăilă Au arbitrat, corect, Florin Marcu - la centru, Dorin Mudura şi Octavian Şovre - asistenţi, toţi din Oradea. După câteva reprezentaţii neconcludente, echipa bihoreană a izbutit, sâmbătă dimineaţa, o evoluţie mai aproape de aşteptările suporterilor. Dispuşi la efort, în ciuda vremii caniculare de la ora jocului, jucătorii gazdă au practicat un joc combinativ, cu dese ruperi de ritm, care a pus în dificultate nou promovata în eşalonul secund. Cu excepţia primului sfert de oră în care oaspeţii au ameninţat în două rânduri buturile lui Mindileac, prin Stupar, din lovitură liberă, şi Tulcan, deposedat în ultimul moment de Lazăr, orădenii au controlat autoritar partida. Gazdele au reuşit să marcheze la chiar prima fază mai consistentă, consumată în minutul 15. Atunci, Gado i-a "furat" mingea fundaşului Hromei şi i-a pasat lui Cl. Balaci, care, din 8 metri, nu l-a iertat pe Boldor (1-0). Aceiaşi jucători au destabilizat defensiva oaspeţilor şi în minutul 39, dar transversala s-a opus mingii expediate de acelaşi Cl. Balaci. Dacă în primele 45 de minute au reuşit oarecum să stăvilească ofensiva orădeană, pe măsura scurgerii timpului, prestaţia echipei conduse de Dan Mănăilă a fost tot mai palidă, făcând cu greu faţă jocului avântat al amfitrionilor. Imediat după reluare, Stan, de la 18 metri, şi Lupuţ, din 5 metri, au ratat de puţin ţinta, aceştia fiind imitaţi şi de Grijincu, care a trimis peste poartă din poziţie ideală. Cel mai bun jucător de pe teren, Gado, a păcălit vigilenţa fundaşilor adverşi şi a marcat din interiorul careului în minutul 58 (2-0), pentru ca, două minute mai târziu, să transforme un penalty obţinut de Stoican (3-0). Pe fondul numeroaselor schimbări în cele două garnituri şi a căldurii sufocante, jocul a mai scăzut în intensitate, ceea ce a făcut ca, până la final, nici una dintre combatante să nu mai găsească drumul spre gol.