VICTORIE CONTURATĂ ÎN PRIMA REPRIZĂ Au înscris: Lungan `13, Stan `29, `35 FC Oradea: Mârne - Amzucu, Stepanovici, Cr. Munteanu, Mihuţ, Mărginean, Dumitra, Lungan, Sfârlea, Vrăjitoarea, Stan. Au mai jucat: Vâtcă, Lazăr, Zaha, Naidin, Gado, Fele, Fritea. Antrenor principal: Ionuţ Popa Antrenor secund: Zsolt Muzsnay Lotus: Herman - Gabor, Brândaş, Pavel, Dombi, Morna, Galea, Pup, Vainagi, D. Lazăr, Farcău. Au intrat, pe parcursul jocului, Bradea, Chilba, Bârda, Miclău, Jurcă, Iuhas, Anton, Oros. Antrenor: Lucian Ciocan Într-o nouă partidă de verificare, FC Oradea a învins, într-un joc disputat sâmbătă dimineaţa, pe stadionul Municipal, divizionara D Lotus Felix. Spectatorii, destul de puţini, care au ales să înfrunte canicula, au putut urmări un meci plăcut, cu destule faze de poartă, în care vioara întâi a fost divizionara A, mult mai motivată şi cu o evidentă notă de superioritate în exprimarea în teren. Elevii pregătiţi de Ionuţ Popa au început în forţă partida, reuşind ca, din primele minute, să pună în pericol poarta celor de la Lotus. Dominarea lor s-a concretizat destul de repede, prin reuşita lui Lungan, care, servit ideal de Sfârlea, a strecurat balonul pe sub portarul Herman, (1-0). Forcing-ul gazdelor a continuat şi după înscrierea golului, astfel că dubla lui Stan (prima dată a speculat o eroare a goal-keeper-ului de la Lotus, pentru ca apoi să finalizeze, cu o frumoasă lovitură de cap, centrarea perfectă a lui Sfârlea) n-a făcut decât să confirme superioritatea evidentă a echipei FC Oradea. După pauză, ambii antrenori au efectuat numeroase schimbări, iar această schimbare de distribuţie din teren s-a reflectat şi în joc. Chiar dacă a continuat să controleze partida, formaţia gazdă n-a reuşit să mai înscrie, în parte datorită ineficienţei atacanţilor, dar şi intervenţiilor salutare ale portarului Bradea. Despre cei de la Lotus, doar atât: o echipă care este încă în căutari, testându-şi noile achiziţii, şi care a încercat, atât cât s-a putut, să ţină piept unui adversar superior. Meritul lor este că au reuşit să "îngheţe" tabela în repriza secundă, cu menţiunea că atacurile gazdelor n-au mai avut clarviziunea şi elanul dovedite în prima parte a jocului. Pentru FC Oradea urmează noi verificări, prima urmând să aibă loc chiar astăzi, când va întâlni echipa egipteană Haras El Hadud, în cadrul turneului dotat cu "Trofeul Crişana".