Motive de îngrijorare pentru retur Teren: Borş Gazon: moale, pe alocuri mocirlos Spectatori: aproximativ 100 Cartonaşe galbene: Lungan, Lazăr / Dragomir Cartonaş roşu: Ţiplea 38 (cu drept de înlocuire) Remarcaţi: Lukacs / Gongolea, Dragomir, Şuteu Marcatori: Lukacs 66 / Şuteu 29, Oros 31 (autogol), M. Rus 48 FCB: Mijanovic - Oros, Lupuţ, Lazăr - Foro, Achim (64 Tudor), Strapak, Lungan (74 Oprea) - Neaga (46 Voiculeţ), Miculescu (46 Lukacs), Grigore (64 Szelesi). Director tehnic: Emerich Jenei. Antrenori: Kiss Alexandru (principal), Florin Fărcaş (secund). Olimpia: Gabor - Bud (72 Lung), Bumb (72 Filip), Gongolea, Molnar - Ţiplea (38 Deliu), Drule (59 Breaz), Dragomir, Iaţu (72 Neacşa) - M. Rus (68 Găvruş), Şuteu. Antrenor principal: Mircea Bolba. Arbitri: Florin Marcu - la centru, Carmen Neagu şi Dorin Mudura - asistenţi, toţi din Oradea. FC Bihor este echipa contrastelor. Evoluează fără complexe împotriva unor grupări cu pretenţii şi capotează în faţa unor adversari modeşti. Ultima dovadă a faptului că orădenii întâmpină mari probleme atunci când joacă cu formaţii mai slab cotate am avut-o sâmbătă, când au pierdut ruşinos (1-3), în faţa Olimpiei Satu Mare, care face eforturi disperate să continuie campionatul Diviziei B. Olimpia Satu Mare continuă să fie o adevărată piază rea pentru echipa bihoreană. În ultimii şase ani, indiferent că a fost vorba despre meciuri amicale sau oficiale, sătmărenii i-au încurcat mereu pe orădeni. Exprimarea din ultima confruntare ne-a arătat că plecarea antrenorului principal Ion Marin la Dinamo a lăsat sechele asupra echipei. Deşi era ultima repetiţie înaintea startului returului, "roş-albaştrii" n-au jucat aproape nimic. Au evoluat haotic, de parcă s-ar fi întâlnit doar la meci. Mai plastic spus, echipa a arătat ca o turmă fără stăpân. Unii jucători au părut prea relaxaţi, alţii debusolţi sau dezorientaţi, puţini fiind aceia care au lăsat impresia că sunt conectaţi la joc. Prestaţia sub orice critică i-a făcut pe destui suporteri să se întrebe care e adevărata faţă a echipei? Cea din meciul cu sătmărenii sau cea arătată în urmă cu o săptămână şi ceva împotriva lui Poli Timişoara? Răspunsul îl vom afla în campionat, unde intervine adevărata miză şi se joacă pe puncte şi bani. Dar dacă jucătorii vor afişa aceeaşi atitudine ca şi sâmbătă, cu siguranţă că promovarea poate fi considerată un subiect tabu pentru FC Bihor şi în acest sezon. Eşecul este cu atât mai supărător cu cât s-a conturat în faţa unei echipe confruntată cu mari probleme financiare şi alcătuită, în mare parte, din jucători refuzaţi şi juniori. Dorind parcă să demonstreze autorităţilor locale că merită o soartă mai bună, fotbaliştii oaspeţi s-au autodepăşit. Au jucat simplu, cu ambiţie, şi au speculat erorile gazdelor. Prima dată s-a întâmplat în minutul 29, când Şuteu, nemarcat în mijlocul careului mare, l-a învins pe Mijanovic cu o lovitură de cap (0-1). Peste două minute, portarul sârb şi Oros au fost protagoniştii unei noi reuşite a sătmărenilor. Fundaşul i-a pasat goal-keeper-ului, dar acesta din urmă a luftat şi mingea a intrat în poartă (0-2). După ce în prima repriză a ratat o ocazie singur cu portarul, Marcel Rus s-a revanşat în minutul 48. A primit o minge la 14 metri şi a şutat cu efect, la colţul lung (0-3). Gazdelor nu le-a rămas decât satisfacţia golului de onoare, marcat de Lukacs în minutul 66, care a îndeplinit formalitatea din doi metri, după ce Gabor a anticipat greşit traiectoria mingii şi a scăpat-o în faţa porţii (1-3). Înfrângerea şi evoluţia lamentabilă a "roş-albaştrilor" ar trebui să ofere suficiente motive de reflecţie şi chiar îngrijorare conducerii tehnice. Până la primul joc oficial a mai rămas mai puţin de o săptămână, interval în care antrenorii au datoria de a readuce echipa pe linia de plutire. Pe de altă parte, în tot răul există şi o parte pozitivă a lucrurilor. Poate că acest eşec a venit la timp şi va avea darul de a-i trezi la realitate, astfel încât să fie evitată cât mai mult posibil o asemenea surpriză neplăcută în campionat.