Victorie categorică a orădenilor În primul amical disputat după revenirea din cantonamentul din Ungaria, FC Bihor Oradea a dispus clar, scor 5-1, de divizionara C Lotus Felix, într-o partidă desfăşurată marţi după-amiază pe Stadionul Municipal. La fel ca şi la jocul cu Debrecen, antrenorul Alin Artimon a trimis în teren două garnituri distincte, câte una în fiecare repriză, cei trei portari din lot evoluând câte 30 de minute. Desfăşurat pe coordonatele unui meci tipic de pregătire, partida a oferit destule momente de spectacol, savurate de cei aproximativ 500 de spectatori care au ales să înfrunte canicula şi să urmărească prima apariţie în teren a favoriţilor, după vacanţă. S-a observat o creştere a ritmului de joc, o bună funcţionare a compartimentelor şi o bună conlucrare între ele, exersarea unor scheme tehnico-tactice (golul înscris de Balea fiind un exemplu mai mult decât elocvent), într-un cuvânt o evoluţie bună a formaţiei orădene, care a demonstrat că stagiul de la Tiszaujvaros a fost mai mult decât folositor. Doar două absenţe importante în garnitura orădeană, Stan şi Gongolea, ambii încă nerefăcuţi după accidentările suferite, dar care ar putea reintra în jocul de sâmbătă, cu Gloria Bistriţa. De cealaltă parte, divizionara C din Cihei nu s-a mişcat deloc rău, a dovedit agresivitate şi determinare în joc, dar a plătit tribut unor momente de naivitate în defensivă, speculate prompt de gazde. Ţinând cont că ambele echipe sunt abia la începutul partidelor de verificare, se poate spune că amândouă sunt în progres şi vor demonstra mai multe în următoarele întâlniri. FC Bihor - Lotus Felix 5-1 (3-0) Marcatori: Sfârlea 12 (p.), `45, Fele `22, Balea `74, Sabău `82 / Szelesi `65 Au arbitrat: Laurenţiu Danşa - Călin Cheregi, Carmen Neagu FC Bihor (prima repriză): Vâtcă (`30 Lăzăreanu) - Ciobanu, Lazăr, Lupuţ - Mihuţ, Fele, Munteanu, Sfârlea - Gado, Miculescu, Neaga. FC Bihor (repriza a doua): Lăzăreanu (`60 Mindileac) - Popa, Pătraşcu, Bumb - Oprea, Lungan, Sabău, Tudor - Lupaşcu, Lukacs, Balea. Antrenori: Alin Artimon (principal) - Roberto Ivan şi Florin Fărcaş (secunzi) Lotus: Câmpan - Pavel, Brândaş, Pocean, Rus, Pup, Ember, Gabor, Morna, Lincar, Toth. Au mai jucat: Goia - Budău, Iuhas, Jude, Madar, Szelesi, Fărcuţa, Cipău, Pavel, Anton. Antrenor: Lucian Ciocan Cum s-au înscris golurile: min. 12: Lupuţ este agăţat în careu şi centralul Danşa acordă penalty, transformat cu precizie de Sfârlea, 1-0 min. 22: o minge respinsă de fundaşii oaspeţi ajunge la Fele, ghiuleaua expediată de acesta îl lasă spectator pe Câmpan, 2-0 min. 45: Sfârlea reuşeşte dubla, transformând "a la Beckham" o lovitură liberă de la 25 m, lateral dreapta, 3-0 min. 65: Szelesi trimite un şut bine plasat, la rădăcina barei, învingându-l pe Mindileac, abia intrat în teren, 3-1 min. 74: din nou o fază fixă pune probleme oaspeţilor; Sabău îl serveşte inteligent pe Balea, la marginea careului, şi tânărul jucător orădean îl execută cu sânge rece pe Câmpan, 4-1 min. 82: bine lansat de Oprea, Sabău stabileşte rezultatul final printr-un şut plasat, în colţul lung al porţii adverse, 5-1