Colege de eşalonul trei, FC Bihor şi Crişul Chişineu Criş şi-au adjudecat câte o repriză în meciul amical de pe Stadionul Iuliu Bodola. Arădenii au punctat doar o dată în prima parte, în timp ce „roş-albaştrii” s-au dezlănţuit în ultimele douăzeci de minute, înterval în care au punctat de patru ori!

După ce Moise a şutat în transversală în minutul 8, C. Dinu (14) a fost mai inspirat, aducând Crişul în avantaj după o acţiune personală (0-1). Abia spre finalul reprizei, gazdele au replicat mai consistent, portarul advers respingând în corner mingea expediată de Chindlea (44)  şi Gheorghiță (45).

Partea secundă a însemnat o dominare totală a echipei orădene, dar golurile au căzut târziu. Înainte, Gheorghiță (51 și 65), Ardelean (55 și 65) și Chindlea (60) au completat seria ratărilor începută în finalul primei reprize. Inevitabilul s-a produs totuşi în minutul 71, când Răzvan Gunie a marcat cu un șut cu efect la semiînălțime, din afara careului (1-1). Peste două minute, golul Flaviu Drăgan l-a surprins pe portarul oaspeţilor cu un șutat de la 22 m, la colțul lung (2-1). Pe fază în colţul careului mic, Constantin Roșu (86) a mărit avantajul (scor 3-1), iar Chindlea (89) a stabilit rezultatul final  cu un șut pe jos din interiorul careului mare (4-1).

Sâmbătă orădenii vor susţine ultimul amical, în compania echipei Viitorul Arad (Liga 4).

FC Bihor: Nergheş - Gunie, D. Stan (min. 81 Al. Popa), D. Lupşe (min. 54 P. Andraş), L. Ioviţă (min. 46 Fl. Drăgan) - I. Ban (min. 41 Chindlea), G. Cherman (min. 46 R. Ardelean), S. Petruş (min. 70 C. Roşu), A. Gheorghiţă (min. 81 A. Moga) - Sg. Jurj (min. 81 R. Săutiuţ) şi M. Hosu (min. 60 A. Hosu). Antrenori: Florin Farcaş - principal, Dorin Mihuţ - secund, Bogdan Guler - preparator fizic şi Vlad Gheţe - antrenor cu portarii.

Crişul Chişineu Criş: Maliţa - A. Haloş (min. 82 Cl. Popa), R. Hreniuc (min. 67 A. Paşca), S. Bortiş (min. 46 Al. Nistor), G. Siminic, C. Dinu (min. 17 A. Ciornei), A. Iuga (min. 67 A. Pavel), A. Moise (min. 46 B. Burlă), C. Grigore (min. 67 D. Ianu), D. Ianu (min. 45 Fl. Toboşaru) şi C. Barbu (min. 67 Gavrilaş). Antrenori: Dan Stupar - principal, Remus Lung - secund şi Ovidiu Paşcalău - antrenor cu portarii.

Arbitri: Andrei Pirtea - la centru; Sergiu Mitra şi Sergiu Bărcan (toţi din Oradea) - asistenţi.