Ediţia 2002-2003 a campionatului Diviziei D a fost una deosebit de echilibrată, pentru desemnarea câştigătoarei întrecerii şi, implicit, a echipei ce, din sezonul viitor, va activa în eşalonul trei, fiind nevoie de un joc de baraj. În această situaţie s-au aflat, Minerul Ştei şi Olimpia Salonta, grupări cu tradiţie, care, joi după-amiază, s-au deplasat la Oradea pentru a demonstra că merită să facă pasul spre Divizia "C". Şi, după prestaţia avută de cele două combatante, n-am putea spune că aspiraţiile lor nu au fost pe deplin îndreptăţite. Atât salontanii, cât şi şteienii au oferit celor aproximativ 800 de spectatori, prezenţi în tribunele Stadionului Municipal, un spectacol fotbalistic agreabil, care a avut de toate: goluri, răsturnare de situaţie, ratări monumentale, faze spectaculoase, controversate şi o oarecare stare de nervozitate, explicabilă dacă ne gândim la miza deosebită a partidei, ţinută în frâu de arbitrul divizonar Călin Cheregi. Până la urmă, balanţa s-a înclinat de partea "minerilor", care, încurajaţi frenetic de aproximativ 200 de susţinători, sosiţi la meci cu trei autobuze şi maşini personale, au crezut mai mult în şansa lor şi au avut capacitatea să revină, după ce, la un moment dat, s-au văzut conduşi. Încă din start, cele două combatante n-au făcut rabat de la efort şi s-au angajat într-o luptă fără menajamente, dar în limitele regulamentului. Prima oportunitate de a marca am notat-o în contul salontanilor, în minutul 7, când Luca, scăpat singur spre poarta lui Fofiu, a şutat slab permiţându-i acestuia să revină. A urmat, apoi, o perioadă în care s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, până în minutul 30, când am asistat la deschiderea scorului. Ardelean a aruncat o minge în careul advers până la Manea, care a trimis un şut-centrare, iar Ţârlea, pe fază, a şutat pe lângă portar, din 6 metri (0-1), spre bucuria celor 50 de suporteri salontani. Peste trei minute, acelaşi Ţârlea a avut şansa unui nou gol, dar Fofiu l-a blocat în ultimul moment. O fază controversată s-a petrecut în minutul 37, la reluarea cu capul din 7 metri a lui Matei, mingea întâlnind transversala şi căzând aproape de linia porţii. La această fază, şteienii au cerut gol, dar asistentul Danşa nu a semnalizat că mingea ar fi intrat în poartă. Totuşi, două minute mai târziu, Matei a avut mai mult noroc, mingea, expediată de la 14 metri lateral dreapta, poposind în colţul lung al porţii lui Boncea (1-1). "Minerii" puteau încheia în avantaj prima parte a meciului, numai că Monea, singur la 8 metri, a şutat în portar. Salontanii au început mai bine repriza secundă, dar şuturile lui Ţârlea, Luca şi Ardelean nu au avut tăria şi precizia necesară de a-l surprinde pe portarul şteian. Replica celor din Ştei nu s-a lăsat prea mult aşteptată, centrarea lui Mone din minutul 60 lovind bara, iar mai apoi, mingea trimisă de la 20 de metri de acelaşi jucător, fiind respinsă în corner de portarul Olimpiei. După cum se desfăşurau ostilităţile se părea că vom asista la prelungiri, dar în minutul 84, Mihoc a primit o minge în colţul careului de 16 metri, a încercat să-şi depăşească adversarul care, însă, a atins-o cu mâna şi "centralul" Călin Cheregi a acordat lovitură de la 11 metri, vehement contestată de salontani, în frunte cu preşedintele Liviu Codre. A transformat, nu fără oarece emoţii, mijlocaşul Matei, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, alături de salontanul Ţârlea. Până la final ar mai fi de consemnat doar eliminarea lui Chiricheu, în minutul 90+4, pentru lovirea lui Boldor, urmată de explozia de bucurie din tabăra şteiană pentru revenirea Minerului în Divizia "C", după o absenţă de 5 ani. Minerul: Fofiu, Dumuţa, Badea, Blaj, Mihoc, Boldor, D. Pop (`60 Galea, `80 Silaghi), Mone (`89 Bulz), S. Balaj, Hărdălău, Matei. Rezerve neutilizate: Sin, A. Balaj, Balint. Antrenor, Voicu Popa Olimpia: Boncea, Ardelean, A. David, Chişe, Chiş, Chiricheu, Ţârlea, Pavel, Ţirban, Luca, Manea (`70 Zsirka). Rezerve neutilizate: Cuibuş, G. David, Zghimbe, Fazekas, Bodea. Antrenor, Gheorghe Ateşan Cartonaşe galbene: Dumuţa, Mone, Bulz, Matei / Pavel, Chiricheu Cartonaş roşu: Chiricheu Au arbitrat: Călin Cheregi - la centru, Ciprian Danşa şi Octavian Şovre - asistenţi, toţi din Oradea. Observator AJF: Ilie Puia ******************* * Pentru performanţa reuşită, jucătorii pregătiţi de Voicu Popa au fost recompensaţi cu câte trei milioane lei de către preşedintele Grupului de Firme European Drinks, dipl. ing. Ioan Micula, prezent la meci alături de deputatul PNL de Bihor, Cornel Popa. De asemenea, după partidă, jucătorii, staff-ul tehnic, administrativ şi suporterii au sărbătorit promovarea la Grădina de Vară "Transilvania", onorând astfel invitaţia preşedintelui Ioan Micula, prin a cărui implicare în destinele sportului şteian, şi în special a fotbalului, se creează premisele unei ascensiuni rapide spre performanţă. * Conducerea AJF Bihor, prin preşedintele Ilie Puia, a premiat echipa din Ştei cu şase mingi, o cupă şi diplomă, iar pe cea din Salonta, cu cinci mingi şi o diplomă. * Tot cu această ocazie, au fost răsplătiţi, cu câte o diplomă şi premii în bani, cei mai prolifici jucători din Divizia D, Ţârlea (33 goluri), Mone (27 goluri) şi Lazăr, de la Lotus Felix (24 goluri).