După o pauză competițională de aproape un an a debutat la sfârșitul săptămânii trecute Campionatul Național de handbal junioare I, cu un număr mult mai redus de echipe (23) decât în anii trecuți. Aflată într-o serie cu două echipe puternice din Baia Mare, centru cu tradiție atât la nivel juvenil, cât și de seniori, ACS Tonic Oradea a început întrecerea cu două înfrângeri.

În primul joc, orădencele au ținut cât de cât ritmul până la pauză, dar apoi Marta Baia Mare s-a desprins, încheind partida cu un avantaj de 11 goluri (31-20). Cu un efectiv redus numeric și marcată de efortul depus înainte cu o zi, echipa orădeană a fost depășită clar de CSȘ 2 Baia Mare, scor 15-39. Eșecuri categorice, scontate, dar partidele cu adversari mai puternici pot căli mai tânăra echipă orădeană.

ACS Tonic Oradea - Marta Baia Mare 20-31 (10-14)

La Tonic Oradea au jucat Toda – Mastan 6, Ferencz 5, Panti 2, Iepan 2, Palii 2, Avram 1, Groza 1, Dabu 1, Bortig, Egri, Șoanea, Groza, Bundea. Antrenor: Sabin Dacău.

CSȘ 2 Baia Mare - ACS Tonic Oradea 39-15 (20-9)

Pentru Tonic au evoluat Toda – Ferencz 5, Bundea 3, Mastan 2, Panti 2, Iepan 1, Șoanea 1, Groza 1, Avram, Bortig, Egri. Antrenor: Sabin Dacău.

Într-un alt joc al turneului, CSŞ 2 Baia Mare a dispus de concitadina Marta cu 36-24 (18-13).