Elba Timişoara - CSM Oradea

În cea de-a doua deplasare consecutivă din returul Diviziei A de baschet masculin, formaţia CSM Oradea va evolua în compania echipei Elba Timişoara. Partida se anunţă deosebit de grea pentru oaspeţi, care vor înfrunta ocupanta poziţiei secunde în clasamentul primei ligi, o grupare cu pretenţii justificate la detronarea campioanei ultimilor ani, Asesoft Ploieşti.

Baschetbaliştii orădeni duc dorul unui nou succes în campionat, dar cu siguranţă nu vor avea satisfacţia aceasta nici după meciul de astăzi, timişorenii fiind favoriţi indiscutabili ai disputei. Cu un lot omogen şi experimentat, cu un antrenor (Petricevic) bun cunoscător al baschetului românesc, dar şi mereu ahtiat după trofee, cu câteva valori certe capabile să facă diferenţa în teren indiferent de numele adversarului, Elba Timişoara are un sezon excelent până acum şi este decisă ca la încheierea partidei cu orădenii să-şi treacă în cont alte două puncte preţioase în cursa palpitantă pentru cucerirea titlului naţional. În ceea ce-i priveşte pe orădeni, aceştia vor căuta să repete evoluţia destul de bună de acum o săptămână, din jocul de la Sibiu, încercând să limiteze proporţiile unui eşec scontat. Pentru că suporterii echipei orădene, oricât de optimişti ar fi, nu pot decât să spere că favoriţii lor vor pierde onorabil un duel inegal, cu un adversar net superior. Chiar dacă unii dintre jucătorii orădeni au făcut progrese remarcabile în ultimele luni şi chiar şi după întârirea lotului prin sosirea celor trei sârbi, încă mai este mult de lucru până când echipa orădeană va avea un lot omogen şi competitiv, capabil să emită pretenţii în faţa unor adversari experimentaţi. Singura satisfacţie legată de formaţia orădeană este că jocul este în vizibilă creştere, sârbii au devenit piese de bază în angrenajul gândit de antrenorul Veres Attila şi, treptat, echipa se cristalizează, iar dacă se va păstra mare parte din formula actuală, CSM Oradea va putea spera ca din toamnă să-şi fixeze un obiectiv mai îndrăzneţ. Partida de pe Bega va începe la ora 18.00 şi va fi condusă de arbitrii Ciprian Stoica, Răzvan Puf, Cosmin Prişcă, observator FRB fiind desemnat Marius Hurgoi.