Aşa cum era de aşteptat, baschetbaliştii pregătiţi de Cristian Achim nu au întâmpinat nicio problemă în a-şi adjudeca victoria în duelul din Capitală contând pentru etapa a II-a a Ligii Naţionale. La capătul unei partide pe care au controlat-o în întregime, bihorenii s-au impus cu scorul de 90-62 (19-14, 23-19, 25-16, 23-13).

Fără Martin Zeno, baschetbalistul american fiind în continuare accidentat, dar cu Nemanja Milosevic în formă mare, CSM CSU s-a impus lejer în Sala Dinamo din Bucureşti în faţa a doar 40 de spectatori. Numărul mic de fani care au ales să vadă evenimentul pe viu a fost cauzat şi de ora de disputare (luni de la ora 13.00) nu tocmai potrivită din acest punct de vedere. Oaspeţii au trecut la conducere încă din primele momente şi au reuşit ca după 10 minute să îşi creeze un avantaj de 5 puncte (19-14). De menţionat că 12 din cele 19 puncte au fost înscrise de către Milosevic care astfel anunţa că este în mare formă. Cu trei schimbări în echipă, CSM CSU a început mai greu sfertul al doilea astfel că Dinamo s-a apropiat la 4 lungimi (25-24) în minutul 13. A urmat un parţial de 10-2 reuşit de orădeni astfel că în minutul 16 ecartul dintre cele două formaţii a trecut de 10 puncte. În primele 4 minute din repriza secundă fiecare echipă a înscris câte 14 puncte. Până la finele sfertului al treilea roş-albaştrii au izbutit un parţial de 11-2, fapt care a făcut ca tabela de marcaj să indice 67-49 la intrarea în secvenţa decisivă. Milosevic a atins borna 30 chiar în primul minut al sfertului al 4-lea mărind astfel diferenţa la 20 de puncte şi permiţându-i lui Cristian Achim să experimenteze pe final diferite formule de joc.

În runda viitoare, CSM CSU va primi, sâmbătă, de la ora 17.15, vizita nou-promovatei Politehnica Iaşi.

CSM CSU Oradea: Ţîbîrnă 7 puncte, Mandache 10 (2x3 p), Pop, Ionescu 6, Nicolescu 4, Gajovic 11 (1), Pasalic 2, Stamenkovic 1, Valeika 10 (1), Trotter 9 (1) şi Milosevic 30. Antrenor: Cristian Achim.

Dinamo Bucureşti: Ciocata 7 (1), Stanescu 2, Vizitiu, Bîrloveanu 8, S. Mainea 2, Neagoe 0, Iliescu 9 (3), Casale 12, Zaharie 14 (2), Avramescu şi C. Mainea 8 (1). Antrenor: E. Ilie.

Alte rezultate din etapa a 2-a a Ligii Naţionale: BC Mureş – SCM U Craiova 78-75, Timba Timişoara – U BT Cluj 72-75, CSU Sibiu – Steaua Bucureşti 88-74, Phoenix Galaţi - Poli Iaşi 79-70 şi BCM U Piteşti – BC Timişoara 78-64.

Pe primele locuri după două etape: 1. U BT Cluj – 4 puncte, 2. Phoenix Galaţi – 4 puncte şi CSU Sibiu – 4 puncte.