* Odată cu etapa a 30-a s-a încheiat şi întrecerea în eşalonul patru. *Cel mai aşteptat meci al rundei între ocupantele primelor două locuri, Luceafărul Oradea şi Unirea Valea lui Mihai, s-a încheiat practic înainte de a începe, spre dezamăgirea câtorva sute de spectatori veniţi la Sântion să vadă derby-ul campionatului. Cu gândul mai mult la barajul de promovare în Liga a III-a, orădenii nu au asigurat asistenţa medicală, pierzând meciul la "masa verde". La baraj, Luceafărul se va duela cu reprezentanta judeţului Cluj, pe teren neutru, la Zalău, în data de 17 iunie, de la ora 17.30. Câştigătoarea competiţiei similare din judeţul vecin este Arieşul II Turda, dar în cazul în care prima echipă a turdenilor va retrograda din Liga a II-a adversara orădenilor va fi ocupanta locului secund din Liga a IV-a Cluj, cel mai probabil Vlădeasa Huedin. * Aşa cum era de aşteptat, în majoritatea întâlnirilor s-au marcat multe goluri, excepţie făcând duelul de la Vaşcău, dintre Biharea şi Victoria Avram Iancu, încheiat cu un scor alb. * Condusă la pauză, Izvorul Cociuba Mare şi-a revenit în parte secundă, făcându-şi norma de goluri şi în fieful Crişului Aleşd. * Bioland Paleu a avut un meci mai greu decât se preconiza la Nucet, pe care a izbutit, până la urmă, să-l câştige în minutele de prelungiri, după ce ambiţioşii jucători de la Granitul egalaseră în două rânduri. * În ultimele momente s-a modificat rezultatul şi la Alparea, unde Locadin Ţeţchea a scăpat printre degete o victorie ce-i era la îndemână în condiţiile în care s-a aflat de două ori în avantaj. * Vulturul Dobreşti nu a putut să-şi încheie cu o victorie aventura în Liga a IV-a, pierzând fără drept de apel în faţa Frontierei. * La o diferenţă mare s-a impus şi Stăruinţa Săcueni,s în dauna Cetăţii Biharia, care mai bine de o oră a lăsat impresia că ar putea obţine un rezultat pozitiv. Hattrick-ul lui Delian Cuc, care mai punctase o dată în startul partidei, le-a zădărnicit planurile.*

La juniori: 1-2

Luceafărul Oradea - Unirea Valea lui Mihai 0-3 (lipsă asistenţă medicală)
La juniori: 5-1

Tricolorul Alparea - Locadin Ţeţchea 2-2
Marcatori: Galiş 18, Chirilă 90+3 (autogol) / Rogojan 3, Căvescu 22
* Eliminat: A. Popa 55 (Locadin) - cumul de cartonaşe galbene
La juniori: 2-0

Granitul Nucet - Bioland Paleu 3-4
Marcatori: Micle 32, Iuga 43, Balint 58 / Coborzan 14, Szeleş 17, Kadar 56, 90+2
La juniori: 0-4

Nova Cordău - Oţelul Ştei 4-3

Crişul Aleşd - Izvorul Cociuba Mare 4-5
Marcatori: Galea 36, 51, R. Ardelean 42, 90+2 / M. Bene 33, 64, 71, Barani 49, Budean 55
La juniori: 0-7

Vulturul Dobreşti - Frontiera Oradea 1-6
Marcatori: Torj 20 / Jurcă 10, 58, 73, Laszlo 34, 63, Todea 40
La juniori: 0-3 (lipsă asistenţă medicală)

Clasamentul golgeterilor:
Pe primele locuri: 1. Călin Dumiter (Luceafărul Oradea) - 32 goluri
2. Mihai Bene (Izvorul Cociuba Mare) - 30 goluri
3-4. Szeleş Tibor (Bioland Paleu), Daniel Budean (Izvorul Cociuba Mare) - 24 goluri