Cea mai bună tenismenă bihoreană a momentului a început perfect turneul amical Winners Open de la Cluj, dotat cu premii în valoare de 30.000 de dolari. În deschiderea competiţiei, Irina Bara (25 ani, 159 WTA) a dispus de Georgia Crăciun (20 ani, 354 WTA), cu 7-5, 6-4, după o oră şi 42 de minute de joc.

Succes în două seturi

Tenismena şteiană şi-a adjudecat un prim set destul de echilibrat, în care a condus cu 2-0, dar a şi fost condusă cu 3-2. Setul secund a fost la discreţia Irinei, pe care l-a câştigat cu 6-4, după ce a condus cu 3-0 şi 5-1. A fost a doua confruntare directă între cele două tenismene, precedenta având loc la începutul anului, la turneului ITF de la Cairo (60.000 de dolari), când Bara s-a impus cu 3-6, 6-0, 6-4, în primul tur. Din Grupa A mai face parte Gabriela Ruse (22 ani, 177 WTA), care aseară, după închiderea ediţiei, a întâlnit-o pe Georgia Crăciun. Irina mai joacă astăzi, de la ora 15.00, împotriva Gabrielei Ruse, în direct la Digi Sport şi pe pagina de Facebook a Sports Festival.

Surpriză în grupa B

Grupa B a debutat cu o surpriză, Jaqueline Cristian (22 ani, 162 WTA) fiind învinsă de Miriam Bulgaru (21 ani, 381 WTA) cu scorul de 6-4, 3-6, 10-5. Cealaltă participantă din grupa B, Irina Begu (29 ani, 81 WTA) a întâlnit-o, aseară, pe Miriam Bulgaru. Astăzi, de la ora 17.00, are loc partida Jaqueline Cristian - Irina Begu.

Primele două clasate în fiecare grupă se vor califica în semifinalele competiţiei, primul turneu de tenis care are loc în România de la ridicarea restricţiilor impuse în contextul epidemiei de coronavirus.

Semifinalele se vor disputa sâmbătă, de la ora 14.00, iar finala, duminică, de la aceeaşi oră. Câştigătoarea turneului va încasa un premiu de 10.000 de dolari.

Meciul demonstrativ de dublu mixt în care vor evolua câştigătoarea turneului, Simona Halep, Horia Tecău şi Marius Copil este programat duminică, de la ora 16.30.