Reprezentativa de polo a României va debuta astăzi în cadrul preliminariilor Ligii Mondiale, în deplasare, în compania Rusiei. Va fi primul joc fără selecţionerul Vlad Hagiu, cel care va fi suplinit de secretarul FR Polo, Cristian Iordache, mandatat să asigure interimatul cârma naţionalei. Din lotul deplasat la Cehov, fac aprte şase poloişti de la CSM Digi Oradea, Mihnea Chioveanu, Andrei Cretu, Tiberiu Negrean, Nicolae Diaconu, Ramiro Georgescu şi Alex Popoviciu, alături de dinamoviştii Dragoş Stoenescu, Petru Ianc şi Alexandru Matei, steliştii, Mihai Drăguşin şi Alexandru Ghiban, dar şi stranierii Andrei Buşilă (Debrecen) şi Dimitri Goanta (Lille). Jocul cu Rusia este programată la Cehov, localitate situată în apropierea Moscovei, de la ora 19.00 ora locală.