CS Crişul Oradea a organizat Cupa României la polo în Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu", dar trofeul a fost adjudecat până la urmă de Steaua Bucureşti. Echipa orădeană pregătită de Liviu Garofeanu a încheiat pe locul secund competiţia la care au mai participat Rapid Bucureşti şi Torpi Târgu Mureş.

Echipa mureşeană s-a retras, însă, din competiţie după primul joc, pierdut în faţa stelistelor, astfel că orădencele şi rapidistele n-au putut disputa decât două jocuri. Partida directă dintre Crişul şi Rapid a fost câştigată de gazde cu 12-6, care în meciul decisiv pentru câştigarea trofeului nu au putut emite pretenţii împotriva Stelei, victorioasă cu 14-9.

 

Etapa I

Crişul Oradea - Rapid 12-6 (2-0, 3-1, 3-4, 4-2)

Marcatoarele echipei orădene: Laboncz 7, Vidican 3, Freundlich 1,  Caba 1.

CSA Steaua - Torpi Tg.Mureş 10 - 6 (2-2, 1-1, 5-1, 1-2)

 

Etapa a II-a

RAPID - CSA Steaua 2-13 (0-4, 0-2, 1-3, 1-4)

 

Etapa a III-a

CSA Steaua - Crişul Oradea 14-9 (2-1, 6-3, 3-0, 3-5)

Steaua: Pilica 5, Bonca 2, Mihăilă 2,  Itul 1, Piedemonte 1, Oprea 1, Şerbănescu 1, Popescu 1.

 

Crişul: Laboncz 6, Caba 2, Vidican 1.