Voleibalistele pregătite de Mariana şi Paul Szabo Alexi au câştigat clar duelul studenţesc susţinut în deplasare cu CSU Poli Timişoara. Aşadar, într-o partidă contând pentru etapa a 6-a, prima a returului, din Seria Vest a Diviziei A2, CSU Oradea s-a impus cu 3-0, pe seturi la 10, la 21 şi la 16.

„Colocviul” studenţesc desfăşurat în oraşul de pe malurile Begăi a fost tranşat fără nicio emoţie de către formaţia oaspete care s-a impus şi mai clar decât o făcuse în runda inaugurală a acestui campionat. Atunci, după un început modest, orădencele au pierdut primul set la 22 după care, trezite parcă dintr-un coşmar, şi-au spulberat practic adversarele (la 12, la 7 şi la 9). În partida disputată sâmbătă, bihorencele n-au cedat nici măcar un set, impunându-se detaşat în fiecare secvenţă a meciului. În urma acestui succes, echipa pregătită de Mariana Szabo Alexi şi-a consolidat poziţia a treia în clasament cu 12 puncte adunate după patru victorii şi două înfrângeri. CSU Poli Timişoara se menţine pe locul al 5-lea, penultimul, cu 3 puncte după un succes şi 5 eşecuri. În etapa următoare, care se va desfăşura sâmbătă, CSU Oradea va primi, pe propriul teren, vizita lui SCM U Craiova, a doua clasată. Aşadar, vom avea parte de un adevărat derby în care ardelencele vor trebui să-şi ia revenşa după eşecul usturător suferit în tur atunci când au pierdut în minimum de seturi.

Din etapa a 6-a s-a mai desfăşurat o singură partidă, SCM U Craiova – Sighetu Marmației 3-0 (25-5, 25-10, 25-20), duelul Medicina Târgu Mureș – CSŞ Turda urmând a se disputa mâine.

CSU Oradea: Pașca Anca (căpitan), Radu Fîcă Ana Maria, Fîcă Iuliana, Telian Diana, Breban Alexandra, Maxim Andreea, Moș Antonia, Haidu Roxana, Adamcsik Daiana, Blaj Giulia, Pura Mădălina, Grosu Andreea, Chiș Flavia, Năstruț Denisa şi Bikfalvi Alexandra. Antrenori: Szabo-Alexi Mariana și Szabo-Alexi Paul.