Etapa a 3-a a Diviziei A la handbal masculin a fost încheiată de meciul pe care CSU Oradea l-a disputat şi câştigat în deplasare cu ACS „Liviu Rebreanu” Turda. Orădencele s-au impus cu 38-30, după ce la pauză tot ele se aflau în avantaj, scor 17-15.

A fost al doilea succes stagional pentru echipa antrenată de Sebastian Tudor, clasată pe locul 3 în seria C, cu 6 puncte, după CSM Deva - 9 puncte şi CSU Cluj-Napoca - 7 puncte, cu care orădencele vor juca sâmbătă, pe teren propriu. Prima repriză a fost una echilibrată, cu succesiuni la conducere de 1-2 goluri, dar în partea a doua junioarele turdene n-au mai putut ţine pasul cu orădencele care s-au distanţat continuu până la un avantaj de opt goluri, cu care, de altfel, s-a şi încheiat partida.

Turda: Enache, Suciu, Gălățanu - Damian 6, Scutaru 6, Kibedi 4, Gherman 3, Dascălu 3, Mozes 2, Apostu 2, Toader 1, Crăciun 1, Dușa 1, Niță 1, Danilescu, Torok. Antrenori: Mihaela Tivadar, Jesper Bruhn.

Oradea: Corha, Pintea - Bîșcă 9, Duțu 6, Argyelan 5, Vrabie 5, Snakovszki 5, Tudose 4, Horj 2, Preduca 1, Leș 1, Trantea, Zegrean, Bochi, Corondan, Hercuț. Antrenor: Sebastian Tudor.

Celelalte rezultate ale rundei: CSM Deva - CSU Reşiţa 37-15 (18-10)

CSU Timişoara - CNE Râmnicu Vâlcea 30-29 (17-13)

U Cluj - CNOPJ Baia Mare 31-31 (15-18)

ARENA Târgu Mureş - Gloria II Bistriţa 37-37 (20-17).