Ocupanta locului 2 în Divizia A, Seria B, SCM Timişoara. s-a dovedit prea puternică pentru CSU Oradea în meciul disputat sâmbătă la Sala Universităţii. Orădencele au pierdut cu 30-34 (12-17) o partidă spectaculoasă, în care au fost conduse în majoritatea timpului.

Ca şi cum diferenţa de valoare nu era de ajuns, CSU a trebuit să se descurce şi fără Gulnara Bițiș și Irina Munteanu, plus că pe parcurs s-a accidentat şi portarul Claudia Cetățeanu. Timişorencele au profitat şi au luat o opţiune pentru victorie încă din prima repriză, pe care au încheiat-o cu un avans de cinci goluri (12-17). După pauză, diferenţa a crescut şi mai mult, SCM Timișoara ajungând să conducă şi cu  nouă goluri, 23-32. CSU Oradea s-a zbătut să evite un eşec la scor şi până la urmă a reuşit, limitând ecartul oaspetelor la patru goluri (30-34).

Dacă SCM Timişoara şi-a consolidat poziţia secundă, cu 42 de puncte, CSU Oradea a coborât un loc, până pe 5, cu 29 de puncte,  fiind devansată după acest eşec de Dacia Mioveni - 31 puncte, victorioasă cu 27-26 la ACS Olimpic Târgu Mureş. Lideră este Minaur Baia Mare, cu 49 de puncte.

Alte rezultate din etapa a 21-a: Corona II Braşov - Naţional Râmnicu Vâlcea 26-32; FC Argeş - CSU Reşiţa 22-23;

Campionatul se întrerupe până în 30 martie, când CSU Oradea va juca în deplasare, cu CSU Reşiţa.

CSU Oradea: Claudia Cetățeanu, Crina Pintea, Anca Ardelean – Ștefania Roatiș, Denisa Tudose 2, Irina Munteanu, Alina Tovt 1, Cipriana Petric 5, Cristina Abodi 1, Jenica Rudics 4, Cornelia Vrabie, Raluca Bîscă, Valeria Motogna 2, Anamaria Hercuț 2, Georgeta Diniș Vârtic 10. Antrenori: Doina Ardelean și Cristian Ardelean.

SCM Timișoara: Bianca Avram, Bianca Curmenț, Adijana Miskovici – Maria Bobu 1, Loredana Sas, Anca Manole, Sabine Klimek 2, Alexandra Munteanu, Ștefania Florea 7, Mariana Filip, Diana Predoi 11, Georgiana Predoi 4, Anuța Rădoi 1, Manuela Manda 2, Dira Ghiocel 1, Jelena Markovici 5. Antrenor: Lucian Ghiulai.

Arbitri: Alexandru Ciati – Daniel Lupu (ambii din Reșița).