Echipa de handbal feminin CSU Oradea a reuşit să "puncteze" şi pe teren propriu după ce în primele patru runde din Divizia A- Seria B făcuse acest lucru doar în deplasare. Sâmbătă dimineaţa, handbalistele orădene au dispus de Olimpic Târgu Mureş cu 30-28 (19-12).

Gazdele au luat o opţiune pentru victorie încă din startul partidei, conducând cu 4-0 după trei minute. A urmat un timp de odihnă al mureşencelor, dar fără efect, pentru că formaţia orădeană s-a distanţat la 11-4, în minutul 12. Apoi, oaspetele ai avut o scurtă perioadă favorabilă, apropiindu-se la 11-8, însă până la finalul primei reprize diferenţa s-a refăcut (19-12). Imediat după pauză, Geta Vârtic s-a accidentat la genunchi şi nu a mai putut continua partida, dar avantajul CSU a ajuns la nouă goluri (22-13, în minutul 35). În condiţiile unei diferenţa importante de scor, handbalistele de la CSU s-au relaxat, dând posibilitatea advesarei să se apropie ameninţător pe final de joc. Până la urmă, cu ceva emoţii, echipa orădeană şi-a atins scopul şi a bifat al doilea succes stagional, ajungând pe locul 7 în clasament, cu 7 puncte.

Eforturile handbalistelor de la CSU au fost susţinute din tribună şi de această dată de preşedintele Asociaţiei Judeţene de Handbal Bihor, Pavel Mercea,  care în ziua meciului a împlinit o frumoasă vârstă. La mulţi ani!

CSU Oradea: Claudia Cetăţeanu, Crina Pintea – Irina Munteanu 4, , Cipriana Petric 4, Cecilia Gal, Jenica Rudics 10, Gulnara Bitiş 6, Cornelia Vrabie 3, Eliza Hlincă 2, Ana Maria Hercuţ, Geta Diniş-Vârtic, Dana Verzea, Camelia Bortoş. Antrenor: Doina Ardelean şi Cristian Ardelean.

Olimpic Tg. Mureş: Ioana Urgan, Zsuzsana Hodor, Flavia Stan – Maria Ola 3, Flaia Munteanu 4, Ana Dima, Carla Lăcătuş 4, Monica Barabaş 8, Kitty Kiss, Andreea Târşoagă 6, Ioana Moldovan 1, Mara Bejan, Andreea Belean, Ioana Sângeorzan, Ioana Bardoşi 1, Carina Ghemeş 1. Antrenori: Mihaela şi Claudiu Evi.

Eliminări de 2 minute: 4-5

Aruncări de la 7 metri: 4 (4 transformate) – 5 (4)

Arbitri: Florin Toacă – Ovidiu Durnea (Timişoara).

Alte rezultate din etapa a 5-a: FC Argeş - Crişul Chişineu Criş 40-34; CSU de Vest Timişoara - Dacia Mioveni 30-28; Naţional Râmnicu Vâlcea - ACS Odorheiu Secuiesc 41-19; Corona Braşov - SCM Timişoara 28-27. Meciul Mureşul Târgu Mureş - CSU Reşiţa s-a disputat după închiderea ediţiei, iar partida Minaur Baia Mare  - KSE Târgu Secuiesc va avea loc mâine.

Pe primele locuri: 1. Minaur - 12 puncte (4 meciuri); 2. Naţional Vâlcea - 12 puncte (5); 3. Corona Braşov - 10 puncte (5); 4. FC Argeş - 10 puncte (5).

La sfârşitul acestei săptămâni, sâmbătă 21 octombrie, CSU Oradea va juca în deplasare cu ACS Crişul Chişineu Criş.