Handbalistele de la CSU Oradea au reușit să producă surpriza rundei a 11-a în Divizia A, Seria B. Orădencele au remizat pe teren propriu, 26-26 (16-11) cu Gloria II Bistrița, întrerupând astfel o serie de opt victorii ale adversarei, care a pierdut și primul loc al seriei în detrimentul celor de la CSM Târgu Jiu!

În fața unei echipe cu punctaj maxim până sâmbătă,  CSU a jucat fără complexe. A condus din primele minute, ce-i drept la diferență minimă, dar după minutul 20 s-a distanțat încheind repriza cu un avans de cinci goluri (16-11)! Mai mult, în startul părții secunde s-a consemnat cea mai mare diferență (20-14), însă apoi orădencele au slăbit ritmul, permițând bistrițencelor să se apropie amenințător. Chiar au egalat la 22 în minutul 48, ba mai mult au preluat conducerea (23-24), cu nouă minute înainte de final! Conduse și cu două goluri (23-25, în minutul 43), studentele orădene au avut forța să revină și să egaleze, ultima dată la 26 cu 20 de secunde înainte de final! În timpul rămas s-au apărat eficient, reușind o remiză suprinzătoare, dar meritată, a doua în acest sezon, bilanțul mai curprinzând șase succese și două înfrângeri.

Etapa viitoare, CSU Oradea, aflată pe poziția a treia, va juca în deplasare, duminică, 30 ianuarie, cu CSU Reșița, ocupanta locului 6.

CSU Oradea: Corha, Pintea – Duțu 8, Abodi 5, Preduca 4, Vrabie 3, Argyelan 2, Zegrean 2, Hercuț 2, Horj, Tudose, Bîșcă, Bochiș, Mastan, Corondan, Deaconu. Antrenor: Sebastian Tudor.

Gloria II Bistrița: Perianu, Moroianu – Țanc 8, Căprar 6, Drăgunoiu 4, Pica 3, Munteanu 3, Muclea 1, Lung 1, Vălean, Gaga, Iosim. Antrenori: Mihaela Evi, Claudiu Evi.

Celelalte rezultate din Seria B: CSM Târgu Jiu – CSU Timișoara 40-32 (21-15); Harghita Odorhei – CS Liviu Rebreanu Turda 25-36 (15-21), CNE Râmnicu Vâlcea – Arena Târgu Mureș 36-29 (17-10)

CNOPJ Baia Mare, U Cluj-Napoca și CSU Reșița au stat.