După eşecul categoric suferit în turul campionatului, voleibalistele orădence nefiind capabile să câştige niciun set la Sibiu, studentele pregătite de Mariana Szabo Alexi şi-au luat revanşa. Aşadar CSU Oradea a învins 3-1 (21-25, 25-12, 25-19, 25-9) pe CSM Sibiu într-un meci contând pentru etapa a 12-a din campionatul Seriei Vest a Diviziei A2.

Înaintea acestei dispute, echipa din oraşul de pe Cibin devansa Oradea în clasament astfel că victoria oţinută în sala de sport a Universităţii face ca CSU să revină pe podium. Înfrângerea categorică suferită în tur părea să nu fie un accident după disputarea primului set, sibiencele reuşind să câştige la 21. Totuşi trebuie menţionat că gazdele s-au aflat la conducere în cea mai mare parte a acestei secvenţe dar lipsa de concentrare pe final a făcut ca actul inaugural să aibă acest deznodământ. Ceea ce reuşeau oaspetele era surprinzător, media de vârstă a acestora fiind una scăzută. În setul al doilea, orădencele s-au mobilizat şi, graţie unui serviciu precis şi a unei determinări exemplare în apărare, atât la blocaj cât mai ales la preluare, au reuşit să câştige clar, la 13 puncte diferenţă. În seturile trei şi patru, bihorencele şi-au demonstrat din nou superioritatea prin acţiuni de atac şi apărare colective care, în final, au consemnat succesul clar al formaţiei orădene. Aşadar, în faţa unor adversare lipsite de experienţă, evoluţia fetelor de la CSU a fost sub aşteptări în ciuda rezultatului final.

Alte rezultate din etapa a 13-a: Cetate Deva – CSM Lugoj 0-3, CSU Poli Timișoara – CSM Târgu Mureș 0-3, CSM Sighetu Marmației – CSM Timișoara 3-0 şi FC Argeș Pitești – CSM U Craiova 3-0.

În clasament, CSU Oradea ocupă locul al treilea cu 25 de puncte adunate din 8 victorii şi 4 înfrângeri. În etapa următoare, sâmbătă, 19 ianuarie, bihorencele vor evolua în deplasare cu CSM Timişoara, ultima clasată, echipă cu înfrângeri pe linie în toate cele 12 runde.

CSU Oradea: Fîcă Iuliana (căpitan), Radu – Fîcă Maria, Pașca Anca, Haidu Roxana, Adamcsik Daiana, Maxim Andreea, Rizea Antonia, Măran Andreea, Breban Alexandra, Pura Mădălina, Blaj Giulia. Antrenor: Szabo-Alexi Mariana.