Învinsă la şapte, respectiv opt goluri în precedentele dueluri directe cu Crişul Chişineu Criş din actuala ediţie a Diviziei A, Seria D, CSU Oradea s-a revanşat în primul meci din acest an. După o prestaţie convingătoare şi un joc bun în defensivă, echipa orădeană s-a impus pe teren propriu cu 34-31 (16-15), într-un joc din etapa a 11-a.

Cotată cu şanse reduse la un rezultat pozitiv, CSU Oradea s-a mobilizat exemplar în faţa ocupantei locului secund în serie. Cu o apărare agresivă în sensul bun al cuvântului şi cu lucididate şi inspiraţie în faza de atac, în care a excelat Cipriana Petric, orădencele pregătite de antrenorii Doina şi Cristian Ardelean au dat o replică peste aşteptări formaţiei antrenate de orădeanul Sebastian Tudor.

Cu excepţia primelor zece minute, în care arădencele s-au aflat mai mult în avantaj, dar la diferenţă minimă, orădencele au condus pe tabela de marcaj. Până la pauză, la diferenţă de un gol, după care s-au desprins la 3-4 şi chiar 5 "lungimi" la un moment dat. Oaspetele nu s-au împăcat uşor cu spectrul înfrângerii şi au încercat să se apropie, dar nu la mai mult de două goluri, CSU înscriind chiar şi într-un moment în care se afla în dublă inferioritate numerică. S-a încheiat 34-31 şi CSU Oradea bifează a patra victorie stagională, surprinzătoare la prima vedere, dar meritată, pe fondul unui joc eficient şi a unei atitudini foarte bune.

CSU Oradea: Crina Pintea, Adina Săbău, Ardelean Anca,   - Cipriana Petric 9 goluri, Sabrina Lazea 6, Cristina Abodi - 6, Anamaria Hercuţ - 5, Irina Munteanu 3, Dana Verzea 3, Cornelia Vrabie 2, Maria tanc 1, Bianca Enea, Ariane Zegrean, Maria Damian, Valeria Motogna, Bianca Gaga, Alexandra Corondan. Antrenori: Doina şi Cristian Ardelean.

Într-un alt joc, Minaur II Baia Mare a dispus de CSU Reşiţa cu 28-23. Meciul CSM Târgu Mureş - CSU de Vest Timişoara s-a disputat după închiderea ediţiei.

Etapa viitoare, CSU Oradea va juca în deplasare, cu CSU Reşiţa.

CLASAMENT

1. CSM Tg. Mureş              10     10     0       0       356 -262    30

2. Crişul Chisineu-Criş        11     6       1       4       363-343     19

3. CSU Reşita                     11     5       1       5       295-304     16

4. Minaur II Baia Mare          11     5       0       6       310-318     15

5. CSU Oradea                     11     4       0       7       280-329     12

6. CSU de Vest Timişoara    10     1       0       10     286-334 3