Echipa de handbal feminin CSU Oradea a încheiat o săptămână perfectă. După ce în etapa intermediară s-a impus la Târgu Secuiesc cu 35-27, sâmbătă a dispus pe teren propriu de Centrul Naţional de Excelenţă Râmnicu Vâlcea cu 27-22 (16-10) în etapa 11 din Divizia A  - Seria B.

Orădencele pregătite de Doina şi Cristian Ardelean au luat o opţiune pentru a treia victorie consecutivă încă din prima parte a unui joc, care se anunţa echilibrat. La jumătatea reprizei întâi, scorul era 8-4, după care diferenţa a crescut la şapte goluri (14-7), pentru ca la pauză scorul să fie unul liniştitor (16-10). Jocul a avut aceleaşi coordonate şi în partea secundă, cu zece minute înainte de final scorul fiind 24-16. A urmat o relaxare a orădencelor, care le-au permis vâlcencelor să mai limiteze proporţiile scorului (27-22).

Cu şase succese, două egaluri şi trei înfrângeri, CSU Oradea a urcat pe locul 4, cu 20 de puncte, fiind devansată de Minaur Baia Mare - 33 puncte, SCM Timişoara - 30 puncte, CSU Reşiţa - 21 puncte.

CSU Oradea: Claudia Cetățeanu, Crina Pintea - Cristina Matiaș, Irina Munteanu 3, Cipriana Petric 8, Jenica Rudics 11, Cornelia Vrabie 1, Gulnara Bițiș 3, Camelia Bartoș, Nicoleta Abodi, Anamaria Hercuț, Geta Diniș Vârtic 1. Antrenori: Doina Ardelean, Cristian Ardelean.

CNE Rm. Vâlcea: Diana Ciucă, Alna Ciuchiatu - Carina Ciu, Bianca Neacșu 1, Roberta Gheorghe, Daniela Șchiopu, Denisa Vîlcan 5, Daniela Marin 5, Andreea Ailincăi, Irina Neacșu 3, Ștefania Gheorghe, Andra Moroianu 8. Antrenori: Maria Rădoi, Claudiu Mărășteanu.

Arbitri: Daniel Gurbină - Emilian Stanciu (Reșița).

Aruncări de la 7 metri: 5 (1 ratată) - 2 (1 ratată)

Eliminări de două minute: 2-1.

Etapa viitoare, CSU Oradea va juca în deplasare, cu Minaur Baia Mare.