CSU Oradea s-a revanşat după eşecul suferit în tur pe teren propriu. Dornică de reabilitare, CSU Oradea a surclasat în deplasare, scor 31-22 (16-13) pe CSU de Vest Timişoara în Divizia A, Seria B la handbal feminin.

După un sfert de oră sub semnul echlibrului, oaspetele au preluat iniţiativa  şi la jumătatea meciului aveau un avantaj de trei goluri (13-16). Partea secundă a fost în totalitate la discreţia orădencelor, care şi-au mărit ecartul, chiar şi în condiţiile în care antrenoarea Doina Ardelean a rulat întreg lotul avut la dispoziţie, inclusiv junioare. "Apărarea a facut un meci excelent, în ciuda faptului că avem jucătoare cu probleme medicale, însă acestea nu s-au menajat. Mă bucură faptul că jucatoarele tinere pe care le-am transferat se integreaza bine în echipa şi adună tot mai multe minute de la joc la joc", a comentat Doina Ardelean.

Pentru CSU Oradea au jucat Pintea Crina, Cetăţeanu Claudia - Nistor Anca, Rudics Jenica 7 goluri, Biţiş Gulnara 7, Petric Cipriana 5, Munteanu Irina 4, Vrabie Cornelia 4, Abodi Cristina 2, Hercuţ Anamaria 1, Tudose Denisa 1, Motogna Valeria, Tovt Amina, Roatis Ştefania, Basca Raluca. Antrenori Doina şi Cristian Ardelean.

Următorul meci al CSU Oradea va avea loc pe 3 februarie, pe teren propriu, împotriva FC Argeş. Echipa orădeană se află pe locul 5, cu 26 de puncte, după Minaur Baia Mare - 43 puncte; SCM Timişoara - 36 puncte; Corona II Braşov - 34 puncte; Dacia Mioveni - 28 puncte.

Celelalte partide ale etapei a 15-a:  Corona Braşov - Olimpic Târgu Mureş 39-30; Minaur Baia Mare - Dacia Mioveni 28-28; Naţional Râmnicu Vâlcea - SCM Timişoara 23-27; FC Argeş - ACS Odorheiu Secuiesc 35-16.