Dorul de întâlnirea cu „mingile zburătoare” a iubitorilor de volei șteieni a fost una vizibilă, ținând cont că Sala de Sport a CN „Avram Iancu” a fost luată cu asalt de cei mai pătimași suporteri.

Cele două adversare din această partidă, CSȘ „Avram Iancu” Ștei și LPS Bistrița, fac parte din Seria C, împreună cu CSȘ Zalău, CS Academia Marius Lazăr Zalău, CSȘ Blaj, CSȘ Viitorul Cluj, CSȘ 2 Baia Mare,  o grupă foarte „complicată”, însă cadeții șteieni vizează accedera în fazele superioare a competiției disputată sub egida Federație Române de Volei. Așadar, atmosferă extraordinară făcută de inimoșii spectatori, una benefică gazdelor care după un început mai echilibrat de meci, 3-3 și 5-5, reușesc să prindă „înălțime” distanțându-se destul de lejer, 9-5, 16-8, pentru ca primul set să fie câștigat la o diferență semnificativă, 25-10. Setul doi a avut același scenariu cu șteienii la timonă, diferența crescând rapid, 8-2, 16-5, pentru ca în final să se consemneze 25-9. Nimic nou „deasupra fileului” nici în setul trei când șteienii continuă buna evoluție în fața unui adversar care, parcă, a depus prea devreme armele, 8-2, 16-3, pentru ca ultimul fluier să consemneze 25-8. Cu două victorii consecutive, după două etape, „Nepoții Moțului” s-au instalat în poziția de lider, iar următorul meci îl va disputa la Baia Mare în compania echipei CSȘ 2, ocupanta locului șase.

CSȘ „Avram Iancu” : A. Ille, D, Molnar, R. Avram, G. Șerban, A. Farcaș, I. Indrei, A. Țigan, D. Cocoș, D. Palffy, A. Avram.

Antrenor: Prof. Sebastian Indrei.

LPS Bistrița: T. Hordoan, S. Chiorean, A. Rus, A. Sonea, G. Mureșan, R. Homai, N. Văcar, D. Manolache, A. Brehar. Antrenor: