Echipa orădeană a avut parte de un meci mai complicat decât se anticipa la Târgu Jiu, impunându-se abia în prelungiri, scor 79-87 (12-19, 21-19, 17-9, 25-28; 4-12) în etapa a 17-a din Superliga Națională de baschet masculin.

Gorjenii s-au aflat la conducere în debutul partidei, dar la finalul primelor zece minute, CSM CSU Oradea s-a desprins la 19-12. Orădenii s-au desprins și la zece puncte, dar și-au mai pierdut din precizie la finalizare și din concentrare în apărare, permițând gazdelor să se apropie la cinci lungimi la jumătatea partidei (33-38)

Declinul vicecampioanei a fost și mai vizibil în sfertul trei, în care a marcat doar nouă puncte, spre deosebire de gazde, cu o eficiență aproape dublă și cu trei puncte avans înaintea secvenței decisive (50-47)!

Ultima repriză a fost și mai spectaculoasă prin prisma evoluției scorului. CSM Târgu Jiu a condus chiar și cu opt puncte (60-52), însă oaspeții au ripostat grație lui Markovic, Kris Richard și Holt, reușind să treacă în avantaj (65-69). Gazdele au revenit la conducere în ultimul minut 72-71, dar Markovic a readus CSM U Oradea în avantaj cu un coș de trei puncte (72-74). Gorjenii au irosit atacul, iar cu trei secunde înainte de final, Holt a fructificat una dintre cele două aruncări libere (72-75). Timpul rămas le-a fost suficient amfitronilor să egaleze în ultima secundă printr-o aruncare de la distanță, reușită de Morgan (75-75).

Repriza de prelungiri a debutat cu două puncte în contul echipei gazdă (77-75), pentru ca după un minut ultimul transferat la formația orădeană, Ogden Jr., să restabilească echilibrul (77-77). Profitând și de o greșeală antisportivă împotriva adversarului, CSM U Oradea s-a distanțat în urma aruncărilor precise ale lui Ogden, Holt și Richard (77-85), diferența păstrându-se la finalul celor cinci minute suplimentare (79-87). Gruparea orădeană a bifat astfel a 11-a victorie stagională din 13 jocuri și în runda următoare va juca acasă cu liderul neînvins, U-BT Cluj-Napoca.

CSM Târgu Jiu: Allen 22, Porter Troupe 3 (1×3), Ahmed 14, Morgan 24 (6×3), Sly 7 (1×3), Nicoară 6, O. Ilie, Glogovac 3 (1×3). Antrenor: J. Davitkov.

CSM CSU Oradea: Holt 13 (2×3), Bickauskis, T. Fometescu 3 (1×3), Green 10, Gavrilovic 7, K. Richard 21 (2×3), Vescan, Nicolescu 1, Ogden Jr. 14, N. Markovic 18 (3×3). Antrenor: Cristian Achim.

Arbitri: Bogdan Podar, Răzvan Opriș, Dragoș Nicolae. Comisar FR Baschet: Doru Vinași.

Rezultatele etapei a 17-a: BCM U Argeş - SCM Timişoara 95-73; Miercurea Ciuc - CSM Focşani 58-79; CSM Galaţi - Athletic Constanţa 70-75; CSU Sibiu - Steaua Bucureşti 85-76. Meciurile Rapid Bucureşti - CSM Ploieşti, U BT Cluj - SCM U Craiova şi Dinamo - CSO Voluntari au fost amânate.