CSM Oradea - Potaissa Turda II - Lejer în faţa unui adversar prea "crud"
După aproape o lună de la ultimul meci oficial, CSM Oradea joacă astăzi cu începere de la ora 16.00 la sala de sport a Universităţii din Oradea cu Potaissa Turda II, partidă contând pentru etapa a 23-a din Seria B a Diviziei A de handbal masculin.
Cu locul al doilea acontat în mare parte în condiţiile în care, chiar dacă orădenii mai au de jucat acasă cu liderul HC Adrian Petrea Reşiţa, în aceeaşi situaţie se află şi contracandidata CSM Satu Mare, echipa lui Sebastian Tudor întâlneşte pe teren propriu ultima clasată, Potaissa Turda II. Locul din clasament al formaţiei din judeţul Cluj nu reflectă întocmai valoarea acesteia. Din cele 20 de înfrângeri multe au fost înregistrate la masa verde din cauza nerespectării cerinţelor de vârstă, Potaissa Turda II reprezentând pepiniera primei echipe care activează în Liga Naţională.
Dată fiind pauza mare dintre jocurile oficiale, CSM Oradea a disputat în acest interval un meci amical în compania colegei de serie, echipa U Cluj, clasată pe locul al patrulea. Orădenii s-au impus fără probleme, cu 43-35, cu toate că jocul s-a disputat în deplasare.
În partida tur, CSM Oradea a câştigat pe teren la o diferenţă de 12 goluri (39-27), dar rezultatul oficial al meciului a fost în cele din urmă 10-0 pentru elevii lui Sebi Tudor, federaţia sancţionând astfel nerespectarea cerinţelor de vârstă de către echipa gazdă. În bătălia pentru locul al doilea, orădenii se luptă cu CSM Satu Mare, care are doar un punct mai puţin, şi cu U Cluj, aflată la trei lungimi distanţă. Până la final, atât orădenii, cât şi sătmărenii vor întâlni liderul neînvins HC Adrian Petrea Reşiţa, iar în ultima rundă clujenii vor primi vizita băieţilor lui Sebi Tudor.
Aşadar, va fi un meci cu CSM Oradea favorită clară la adjudecarea celor trei puncte acordate pentru victorie. Înt-un joc disputat în devans şi contând pentru etapa a 23-a, U Cluj a pierdut 30-28 pe teren propriu cu HC Adrian Petrea Reşiţa. Celelalte partide se dispută astăzi după cum urmează: U Craiova - Naţional Sighişoara, HCM Făgăraş - Unit Alba Iulia, Rom Cri Braşov - HC Sibiu, CSM Satu Mare - AH Minaur Baia Mare şi HCM Sighişoara - CSU Poli Timişoara.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.