Poate cea mai grăbită echipă din cadrul Clubului Sportiv Municipal Oradea este cea de handbal, componenţii acesteia şi antrenorul Adi Rus urmând să plece, sâmbătă, spre litoralul Mării Negre, unde vor efectua un cantonament de o săptămână. Dacă aici lotul este cunoscut în mare parte, urmând să fie completat cu acei jucători de primă ligă cu care conducerea clubului va ajunge la un acord, la polul opus se găseşte echipa de baschet. Aici, doar patru jucători au semnat şi pentru viitorul sezon de Divizia A şi anume: Rareş Apostol, Djordjic Djordjo, Lazar Laszlo şi Kiss Adam. În ceea ce-i priveşte pe doi dintre juniorii de mare perspectivă, care au crescut enorm în ultimii doi ani, Titus Nicoară şi Andrei Mandache, se pare că sunt şanse minime pentru ca cei doi să îmbrace în continuare tricoul formaţiei orădene. Astfel, Nicoară a anunţat conducerea clubului că nu mai doreşte să continue la Oradea, iar Mandache speră să prindă un contract în Statele Unite ale Americii, caz în care, conform clauzei din contract, poate pleca de la CSM Oradea, chiar dacă mai are un an de contract. În aceste zile, cei doi antrenori ai formaţiei orădene, Kosa Zoltan şi Veres Attila, sunt în Serbia, la un trial de jucători. Se pare că se optează în continuare pentru filiera sârbă, cei doi tehnicieni având o listă cu 17 jucători de urmărit, majoritatea fiind sârbi.