Handbaliștii de la echipa secundă a CSM Oradea au obținut un succes muncit în cadrul etapei a 10-a din Seria C a Diviziei A. Jocul, care s-a desfășurat duminică, la Arena Antonio Alexe, s-a încheiat cu scorul de 33-30 (13-15) în favoarea bihorenilor.

Echipa gorjeană este una dintre formațiile de valoare de la nivelul acestui eșalon astfel că este cu atât mai importantă victoria „satelitului” orădenilor. Partida a avut două reprize distincte. În prima, grație în special evoluției portarului Bogdan Motoi, echipa oaspete s-a aflat la conducere în permanență, scorul după 30 de minute fiind 13-15 în favoarea vizitatorilor. Cu toate acestea, roș-albaștrii nu au abandonat lupta nicio clipă și, datorită ambiției și determinării, au reușit ca până la jumătatea reprizei secunde să întoarcă rezultatul (23-22 în minutul 46). Apoi, până la final, mulțumită și prestației excelente avută de portarul George Duma, CSM Oradea II a știut să-și gestioneze avantajul. Marcatorii echipei orădene, pregătită de antrenorii George Tăutu şi Robert Beşe, au fost: Răzvan Radu, Bogdan Bora şi Sebastian Sfârlea, câte 7 goluri fiecare, Marius Mlinarcsik şi Armin Tăut câte 4 goluri, Szasz Csongor 3 goluri şi Ionuţ Huţan 1 gol. În urma acestui succes, CSM Oradea II ocupă locul al 5-lea cu 12 puncte adunate după 4 victorii și 5 înfrângeri. Următorul joc al bihorenilor este programat să se dispute duminică, 27 noiembrie, în deplasare, pe terenul echipei Poli Timișoara II.