Handbaliştii de la CSM Oradea au obţinut al treilea succes consecutiv în Seria B a Diviziei A. Evoluând pe teren propriu, elevii lui Sebastian Tudor au depăşit cu 42-33 (22-14) echipa HCM Sighişoara, într-un meci disputat la Arena "Antonio Alexe".

Meciul a fost la discreţia orădenilor care au dominat tot meciul. Gazdele şi-au asigurat un avantaj liniştitor încă de la pauză, după 30 de minute scorul fiindu-le favorabil cu 22-14.

Marcatorii echipei orădene au fost: Stelian Babici 11 goluri, Georgel Haiduc 6, Răzvan Radu 4, Ionuţ Acsinia 4, Steiner Szolt 4, Andrei Păuna 3, Devid Munea 3, Szilagyi Eduard 3, Angelo Svoboda 2, Cătălin Crăciun 1, Răzvan Niţu 1. Au mai evoluat portarii Dragoş Nedelcu, Adrian Gale şi Flaviu Duma şi jucătorul de câmp Cosmin Oşvat.

Cu 16 goluri (8 din aruncări de la 7 m), Dragoş Ilisie a fost cel mai prolific jucător al oaspeţilor.

Alte rezultate consemnate în etapa a 11-a:

"U" Cluj-Napoca - "Poli" 2 Timişoara       35-20 (13-12)

"U" Craiova - CSU CNOT Braşov   32-28 (14-12)

CNE Sighişoara - Academia Minaur Baia Mare          17-38 (9-22)

ACS Muhlbach Sebeş - CSM Satu Mare 23-38 (8-19)

Pe primele locuri în clasament: 1. CSM Făgăraş 27 puncte (330-261), 2. CSM Satu Mare 27 p. (334-275), 3. "U" Craiova 25 p., toate cu câte 10 disputate. Cu 16 puncte, CSM Oradea ocupă locul 6.

Etapa viitoare, CSM Oradea va întâlni în deplasare formaţia CSU CNOT Braşov.