Echipa de handbal masculin CSM Oradea a încheiat anul cu o victorie scontată, 31-27 (16-12) pe teren propriu, cu HC Sibiu, formaţie care în tur i-a administrat primul eşec stagional.

Primele 15 minute s-au desfăşurat sub semnul echilibrului, după care orădenii s-au desprins, încheind repriza cu un avans de patru goluri (16-12). La începutul părţii secunde, sibienii au avut o uşoară revenire (19-16), dar atât, pentru că gazdele şi-au regăsit precizia în atac, distanţându-se chiar la nouă "lungimi" (29-20). Spre final, antrenorul George Tăutu a dat ocazia să joace şi celor mai tineri jucători din lot, permiţând adversarului să mai reducă proporţiile scorului (31-27).

CSM Oradea iernează pe locul secund în Seria D a Diviziei A, cu 21 de puncte, la un punct de liderul HC Odorhei. Podiumul este completat de HCM Sighișoara – 18 puncte, pe locurile următoare aflându-se Minaur II Baia Mare – 13 puncte, HC Sibiu – 10 puncte,  Potaissa II Turda – 4 puncte.

CSM Oradea: Duma, Marchiș și Ene – portari; Pomian 2 goluri, Mihăilescu 2, Munea 4, Crăciun 8, Cîrchea 5, Szasz 1, Zamfir 2, R. Radu, Szilagyi, Criste 1, Liberț 6 și Bondor. Antrenor: George Tăutu

HC Sibiu: Novacovschi, Șofronici și Giurcoiu – portari; Pasere 5, Blaga 1, Căpățînă 3, David 7, Muntean 4, Briotă 1, Micloș 6 și Bogdan. Antrenor: Matei Damian

Arbitri: Alin Gherman și Adrian Moldovan (ambii din Baia Mare)

În celelalte două partide din etapa a 10-a,  HCM Sighișoara a învins acasă cu 32-31, pe AHC Potaissa II Turda, iar HC Odorhei a dispus în deplasare cu 36-27 de Minaur II Baia Mare.

Campionatul  se va relua în 2 februarie 2019, când CSM Oradea va juca pe teren propriu cu HC Odorhei.