Handbaliştii orădeni au punctaj maxim şi după a treia etapă din Divizia A. Ieri după-amiază, CSM Oradea a câştigat derby-ul cu HC Argeş Piteşti, cu 27-19 (14-11) şi aşteaptă cu încredere meciul de duminică, cu U Transilvania Cluj, o altă contracandidată la primul loc în serie.

Echipa orădeană a condus în permanenţă, dar până spre final ambiţioasa grupare piteşteană ns-au menţinut aproape pe tabela de marcaj. Gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri (14-11), dar argeşenii au reuşit să egaleze după pauză, scoruri 14-14 (minutul 35), 17-17 ( minutul 41). În ultimul sfert de oră, însă, n-au mai putut ţine pasul cu formaţia pregătită de Sebastian Tudor, care s-a impus la o diferenţă confortabilă, graţie unui joc agresiv în apărare şi variat în atac. "Am exersat această apărare agresivă timp de două săptămâni şi mă bucur că băieţii au respectat ceea ce am stabilit la antrenamente. Am jucat bine şi în atac, chiar dacă am intrat mai greu în joc la începutul ambelor reprize. Sper să câştigăm şi meciul de la Cluj, pentru a ne detaşa în clasament", a afirmat antrenorul Sebastian Tudor.

CSM Oradea: Bistean, Gale - portari; Cântec 3, Matei, Iştoc 4, R. Radu, Nemenco, Macovei 3, Al. Farcaş 4, R. Farcaş 3, Ţirban, Vl. Avram 3, Babici 5, Drăgan, Banciu, Amihăesi 2.

Antrenor: Sebastian Tudor.

HC Argeş: Drenceanu, Ioniţă - portari; Marinescu 4, Fl. Radu, Arbone 5, Mihalache, Musteaţă, Cadar 4, Ioniţă, Mateoniu, Dragomir 1, Roauă, Mărgărit 3, A. Avram Mureşan 2.

Antrenori: Titel Răduţă, Georgianos Macri.

Arbitri: Adrian Nacu, Adrian Rucoi (ambii din Târgu Mureş).