Într-o dublă confruntare contând pentru etapa a 11-a din Superliga Națională de polo, formația pregătită de Dorin Costrăș a obținut două victorii logice în dauna concitadinei, Crișul Oradea. CSM Digi s-a impus la cel puțin 10 goluri diferență, 18-5 și 17-7.

Doar prima repriză din duelul cu numărul unu a avut parte de ceva echilibru, în rest vicecampioana punând la respect tânăra formație orădeană antrenată de Cosmin Goina. După 3-1 în secvența inaugurală și 4-2 în sfertul secund, CSM Digi a făcut instrucție după pauză înscriind de 6 ori și neprimind niciun gol timp de 8 minute. Sfertul patru a aparținut din nou lui CSM Digi care s-a impus cu 5-2. Cel de-al doilea joc, disputat ieri seara, s-a desfășurat după aproximativ aceleași coordonate. Echipa pregătită de Dorin Costrăș a câștigat fiecare sfert la cel puțin două goluri diferență (4-1, 4-3, 6-2, 3-1). Așadar, după cum era de așteptat, vicecampioană nu a avut absolut nicio emoție în a-și adjudeca cele două confruntări cu Crișul. Cel mai bun marcator al acestei duble a fost japonezul Yusuke Inaba, acesta înscriind un total de 7 goluri. CSM Digi ajunge astfel la 17 victorii și trei înfrângeri în actuala ediție de campionat, bilanț care o plasează pe locul al doilea după Steaua București și la egalitate de puncte cu Sportul Studențesc, a treia clasată, care de asemenea a câștigat ambele partide susținute în deplasare cu CSM Târgu Mureș în această rundă. În următoarea etapă, vicecampioana urmează să înfrunte Dinamo București, în Capitală, într-o dublă care se va desfășura la sfârșitul săptămânii viitoare.

CSM Digi Oradea: S. Zivojinovic, Vancsik Levente 3+2 goluri, Cristi Dobre 0+1, Maximilian Costa 0+3, Inaba Yusuke 4+3, Roland Szabo 2+0, Alex Popoviciu 1+1, Kovats Viktor 1+0, Gergelyfi Robert 2+0, Ramiro Georgescu 0+2, Guimaraes 1+2, Bogdan Remeș, Raul Gavriș, Nichita Ilisie 3+2 și Czenk Ferenc 1+1. Antrenor: Dorin Costrăș.

Crișul Oradea: Emanuel Danciu, Manuel Klutsch, Alex Ihos 1+0, Dominic Sava 0+1, Horațiu Ilisie 1+0, Rareș Țifrea, C. Schill, Ovidiu Țifrea, Victor Bodea 1+1, D. Luncan 2, A. Freundlich 1+0, Cezar Stoica 0+3, Antonio Fărăgău 1+1, T. Barbur, A. Szalatjan. Antrenor: Cosmin Goina.